Bezpieczeństwo, Granice

Międzynarodowe Konsorcjum odpowiedzialne za ogólnoeuropejski projekt "Ocean2020” wraz z końcem roku 2020 sfinalizowało prace nad realizacją jednego z kilku przedsięwzięć, podejmowanych w ramach tzw. pakietów roboczych.

Prace nad pakietem zatytułowanym "Human Factor" kierowane były przez jedynego polskiego uczestnika Konsorcjum - gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA (OBR CTM SA).

Projekt Ocean2020 (Open Cooperation for European mAritime awareNess) jest najważniejszym europejskim projektem badawczym, realizowanym w obszarze obronności. Został on sfinansowany w ramach programu PADR Unii Europejskiej z budżetem 35 mln EUR i kierowany jest przez Europejską Agencję Obrony. Do jego realizacji powołano w 2018 roku konsorcjum złożone z 43 partnerów z 15 krajów, a na lidera wyznaczono włoską firmę Leonardo. Jego głównym celem jest prezentacja potencjału bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych oraz podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i monitorowania domeny morskiej.

O zaproszeniu do udziału w programie, wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) OBR CTM SA, zadecydowało jego doświadczenie zebrane w ramach projektowania systemów dowodzenia, a także jego stałe zainteresowanie poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze.

Międzynarodowy zespół specjalistów, opracował w ramach pakietu "Human Factor" założenia do wykonania interfejsu operatora, w kontekście różnych poziomów dowodzenia, począwszy od operatora pojedynczego pojazdu bezzałogowego, poprzez operatora okrętowego systemu zarządzania walką, a na operatorze europejskiego centrum operacyjnego komponentu morskiego (Martime Operational Centre - MOC) skończywszy. 

Rezultaty prac podjęte w ramach pakietu znajdą zastosowanie w procesie projektowania przyszłych systemów walki, wysoce nasyconych technologią i informacją oraz w znacznym stopniu zautomatyzowanych lub wyposażonych w elementy AR (Augmented Reality).

"Na początku listopada 2018 roku na terenie naszej firmy odbyło się spotkanie inaugurujące pakiet "Human Factor". Przez kolejne dwa lata pracowaliśmy nad założeniami, które umożliwiają wielopoziomową analizę interakcji człowiek - technologia, zachodzącą pomiędzy operatorami obecnych, a w konsekwencji również i przyszłych systemów morskich" - stwierdził Tomasz Bajer, kierownik projektu Ocean2020 z ramienia OBR CTM SA.

"Udział OBR CTM SA w programie Ocean2020 cieszy tym bardziej, że jednym z elementów zróżnicowanego systemu łączności wykorzystywanego podczas zaplanowanych ćwiczeń na morzu, będzie radiostacja RKP-8100 produkcji OBR CTM SA" - podkreślił prezes zarządu OBR CTM SA, Marcin Wiśniewski.

rel (PGZ SA)

Fot.: CTM 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter