Bezpieczeństwo, Granice

Po zakończeniu szkolenia morskiego do Portu Wojennego Gdynia powrócił 22 stycznia br. okręt podwodny ORP Orzeł. Przez pięć dni jednostka realizowała zadania polegające na przygotowaniu do zaliczenia egzaminu dopuszczającego okręt i załogę do działania zgodnie z przeznaczeniem.

W ramach szkolenia morskiego załoga okrętu testowała różne warianty obrony morskich szlaków komunikacyjnych, monitoringu żeglugi, poszukiwania, wykrywania i śledzenia jednostek nieprzyjaciela. Podwodniacy doskonalili ponadto procedury: nawiązywania i prowadzenia łączności, obrony przeciwawaryjnej oraz ratowania załogi okrętu podwodnego. Określone zostały także elementy manewrowe okrętu i skalibrowane urządzenia nawigacyjne.

Tego typu manewry przygotowują załogę okrętu podwodnego ORP Orzeł do prowadzenia działań zapewniających bezpieczeństwo na międzynarodowych drogach transportu morskiego przechodzących przez polską wyłączną strefę ekonomiczną. W ten sposób marynarze gdyńskiej flotylli doskonalą swoje umiejętności na wypadek faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

ORP Orzeł to okręt podwodny klasy Kilo. Do służby wszedł w 1986 roku. Może się zanurzyć na głębokość do 300 m, posiada nieograniczoną dzielność morską (możliwość operowania w każdych warunkach pogodowych) oraz zasięg przekraczający 6 tysięcy mil morskich. Dysponuje sześcioma wyrzutniami torpedowymi. Posiada także możliwość stawiania min morskich.

Główne zadania okrętów podwodnych to przede wszystkim zwalczanie okrętów nawodnych i transportowców przeciwnika, zwalczanie okrętów podwodnych, prowadzenie rozpoznania i transport grup specjalnych. Okręty podwodne osłaniają przejścia ważnych pod względem operacyjnym bojowych zespołów okrętowych oraz linie komunikacyjne państwa.
Działanie okrętu podwodnego charakteryzuje skrytość i mobilność, dlatego może być on wykorzystany do działań antyterrorystycznych poprzez skryty przerzut jednostek specjalnych w rejon działań. Okręty podwodne wykonują również zadania stawiania min i przerywania zagród minowych.
Duża autonomiczność i nieograniczona dzielność morska okrętów podwodnych umożliwia ich wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz morskich. Dzięki temu okręty podwodne jako pierwsze zdolne są do wykrywania i rozpoznawania wczesnych symptomów działań wojennych z dala od morskiej granicy państwa. Samo prawdopodobieństwo obecności okrętu podwodnego w rejonie wymaga od sił przeciwnych zaangażowania nawet do stu okrętów i śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych.
Jeden okręt podwodny jest w stanie efektywnie zablokować nawet dużą bazę morską. W aspekcie zadań sił sojuszniczych okręty podwodne współdziałają ze stałymi zespołami okrętów NATO oraz z okrętami klasy fregata i korweta. Okręty podwodne są współcześnie jednym z najdroższych środków bojowych na morskim teatrze działań.

rel (3.FO)

Fot.: kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO

ORP Orzeł podczas styczniowego szkolenia
ORP Orzeł podczas styczniowego szkolenia
+6 mówiąc w skrócie
"......egzaminu dopuszczającego okręt i załogę do działania zgodnie z przeznaczeniem." ....czyli Przygotowywali się do zanurzenia .... pierwszego od kilku lat.
25 styczeń 2021 : 06:31 robertpk | Zgłoś
+1 Bzdury
Bzdury opowiadasz. Orzeł nigdy nie stracił możliwości zanurzania się i regularnie (wbrew fake newsom zalewającym internet) wychodzi na szkolenia i patrole, spędzając rocznie po kilkadziesiąt dni pod wodą.
25 styczeń 2021 : 08:45 Ma | Zgłoś
+1 chyba nie ostatnio ...
bo ostatnio, to był przez kilka lat remontowany ...................
25 styczeń 2021 : 14:02 gxc | Zgłoś
+1 Ale nie cały czas
Ale nie cały czas, pływam sporo po Zatoce i widuję go regularnie.
25 styczeń 2021 : 14:43 Zatokowy | Zgłoś
+1 to pewnie widziałeś inne okręty podwodne
bo od 2013 do końca 2020 ORP Orzeł był remontowany .... Można przeczytać o tym na Wikipedii
26 styczeń 2021 : 19:30 gxc | Zgłoś
-2 Odpowiedź
No a kiedy się popsuł ??? Dasz radę odpowiedzieć Platfusie , czy ci nie wolno ???????????
26 styczeń 2021 : 15:21 HenryHarry | Zgłoś
+4 cytat z Wikipedii, PISuarowy trolliku
W drugiej połowie 2013 roku jednostka odbyła niewielki remont (m.in. zbiorników balastowych 1 i 11), ukończony w styczniu 2014. Od czerwca 2014 roku prowadzony był w Stoczni Marynarki Wojennej długotrwały remont połączony z dokowaniem, związany z całkowitą wymianą baterii akumulatorowych i remontem uzbrojenia[23][24]. Prace zaplanowano na 9 miesięcy, jednak przeciągnęły się z powodu poszerzania ich zakresu oraz opóźnień spowodowanych tym, że okręt uległ uszkodzeniu na skutek zderzenia z suchym dokiem podczas wyciągania[24]. Dodatkowe uszkodzenia spowodowały konieczność kolejnych prac remontowych.
26 styczeń 2021 : 19:26 gxc | Zgłoś
+2 cz. 2 cytatu
27 września 2017 roku doszło do pożaru na jednostce zacumowanej w porcie[25], w wyniku którego zalane zostało wnętrze i uszkodzone wyposażenie okrętu[26]. Pomimo spekulacji medialnych dotyczących nieopłacalności naprawy po pożarze[27], okręt pozostaje w służbie i w 2018 roku wychodził w morze[28]. Ogłoszono również w 2018 roku przetarg na naprawy systemów hydroakustycznych[17][28]. Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała, że podpisano umowę na naprawę kompleksu hydroakustycznego MGK-400 na okręcie. Przetarg ogłoszono 23 stycznia 2020 roku[29].
26 styczeń 2021 : 19:27 gxc | Zgłoś
+2 cz. 3 cytatu
W styczniu 2021 roku, okręt po zakończeniu wszystkich napraw odbył pięciodniowy rejs szkoleniowy, który jak informowała 3 Flotylla Okrętów, polegał na przygotowaniu jednostki do zaliczenia egzaminu dopuszczającego okręt i załogę do działania zgodnie z przeznaczeniem. W czasie szkolenia załoga „Orła” ćwiczyła obronę morskich szlaków komunikacyjnych, monitoring żeglugi, poszukiwanie, wykrywanie oraz śledzenie wrogich jednostek pływających. Ponadto załoga ćwiczyła nawiązywanie i prowadzenie łączności oraz obronę przeciwawaryjną
26 styczeń 2021 : 19:28 gxc | Zgłoś
+2 zanurzenie
Uprzejmie proszę o konkrety bo tekst przypomina propagandówkę z czasów komuny .......
25 styczeń 2021 : 06:59 JanKowalski | Zgłoś
-2 Flotylla
Czy okręt dokonywał zanurzeń próbnych chociaż na głębokość peryskopową ?
25 styczeń 2021 : 08:49 Rysiek z Klanu | Zgłoś
0 Pod wodą
Prawie cały czas przebywał pod wodą. Proszę nie wierzyć bzdurom i plotkom z netu. Orzeł kilkadziesiąt dni w roku spędza pod wodą.
25 styczeń 2021 : 09:46 Ma | Zgłoś
-3 bezpieczenstwo znacznie wzroslo:))
od razu czuje sie bezpieczniej jak sie dowiaduje ze mlodzi "marynarze" odstali swoje pod helem w dryfie i juz niedługo pójdą na "zasłużoną"emeryture na koszt podatnika ,czyli de facto wynajmą sie do innej" ważnej" roboty.I tak sie to "coś" pogłębią,ze młodzi ucza sie od mlodych jak wygląda morze i jaki zapach ma proch.Pozostaje mieć tylko nadzieje ze ten orzel nie czmychnie jak jego imiennik w 1939 na widok wroga.To jest calkiem realne,bo po ostatnim spaleniu to okręt nawodny przecież.
25 styczeń 2021 : 12:55 ktos70 | Zgłoś
0 No ja musze powiedziec, ze ja sie czuje bezpieczniej
Jak czytam takie uwagi. Jak zaatakuje nas ktokolwiek, to kazdy jeden z takimi drwiacymi uwagami pierwszy bedzie uciekal gdzie pieprz rosnie. Wejdzie Niemiec i poleci ktos70 mu sie uklonic, i od razu wyjasni, ze my Polacy to nie potrafimy walczyc. Wejdzie Ruski to mu jeszcze kwatki zaniesie ktos70. Polska jest naprawde bezpieczna majac takie szmaciane choragiewki powiewajace jak wiatr zawieje. Elastycznie, nowoczesnie, z nowoczesnymi kompleksami. Brawo. Tak trzymac ktos70, tak trzymac.
25 styczeń 2021 : 18:20 Dziaders | Zgłoś
-4 Odpowiedź
Przed 'ostatnim spaleniem' jak to napisałeś POwski kłamco jeszcze coś było. Mianowicie zanim PIS przejął władzę Orzeł był w naprawie. Wiadomo że nie wolno ci o tym pisać , podobnie jak o POwskich "wałkach" na Caracalach. Ja też uważam że ten okręt mógłby uciec zagranicę. Najpewniej do 'naszych najlepszych niemieckich przyjaciół' , oczywiście gdyby do władzy znów dorwali się zdrajcy Polski z PO !!!!!
26 styczeń 2021 : 15:31 HenryHarry | Zgłoś
0 Ja
Henryk, minusują Cię.
Lepiej zrób ofertę.
28 styczeń 2021 : 20:51 Ja | Zgłoś
0 Piswoski totalny przygłup i prymityw
Pisowska mendo, głupota twoja aż promieniuje. A odnośnie kasowania obraźliwych opinii to ta opinia powyżej(o POowskich kłamcach itd) to opinia obraźliwa, więc mam nadzieję, że jeśli ona nie została skasowana to i opinia o pisowskich prymitywach i mendach także pozostanie.
07 kwiecień 2021 : 16:46 Maciejs1 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter