Bezpieczeństwo, Granice

O godzinie 11.30 zakończono neutralizację drugiej miny, która zalegała w Wiśle Śmiałej. Minę z czasów II wojny światowej zneutralizowano w wodach Zatoki Gdańskiej.

Jak powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, około godz. 11.30 z powodzeniem zakończono neutralizację drugiej miny z okresu II wojny światowej, podniesionej z dna Wisły Śmiałej.

Jednocześnie zakończono całą dwudniową operację, związaną z usuwaniem obiektów niebezpiecznych z Wisły Śmiałej - dodała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Minę odholowano i zneutralizowano ok. 2,1 mili od brzegu na północny-wschód w wodach Zatoki Gdańskiej.

W poniedziałek i wtorek w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku prowadzona była operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych – niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.

Operacja była przeprowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min było niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Miny zostały znalezione podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Ich długość to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit.

Akcja była drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu br.

Autor: Krzysztof Wójcik

0 neutralizacja min i rzeczniczka
Ta rzeczniczka to "sam miód i małpi szmalec". Jaka on mądra???
Ale wstyd, że te miny tyle lat przeleżały w Wiśle. Ta nasza Marynarka Wojenna właściwie bardzo niewiele robi!!! Ale to budżetówka i robotę ma w d...
16 wrzesień 2020 : 08:37 wacwac | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter