Bezpieczeństwo, Granice

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Kostrzyna nad Odrą otrzymają łódź za 160 tys. zł. W sezonie letnim będą nią patrolować Wartę i Odrę oraz wykorzystywać do zabezpieczania imprez nad wodą – poinformował prezes kostrzyńskiego WOPR Marcin Kleczkowski.

Zakup łodzi w połowie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze; pozostałą część - miejska spółka z Kostrzyna nad Odrą i Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp.

O nową łódź zabiegaliśmy od kilku lat. Do tej pory korzystaliśmy z jednostki wypożyczonej od miasta. Realna szansa na zakup pojawiła się dzięki projektowi lubuskiego WOPR. Jednak najpierw konieczne było znalezienie pieniędzy na wkład własny. Dziękuję wszystkim, którzy nam w tym pomogli'' – powiedział Kleczkowski.

Dodał, że ratownicy WOPR pełnią swoją służbę społecznie, bez wynagrodzenia, a wszelkie zakupy wyposażenia i sprzętu odbywają się dzięki darowiznom od samorządu i sponsorów.

Nowa łódź kostrzyńskiego WOPR będzie miała blisko sześć metrów długości i silnik o mocy 150 KM. Jak wskazują ratownicy, umożliwi to sprawne przemieszczanie się po rzekach i udział w akcjach technicznych. W poprzednich latach ratownicy z Kostrzyna m.in. pomagali załogom jachtów motorowych, których jednostki osiadły na mieliznach. Jednak mała moc silnika starej łodzi utrudniała im wówczas skuteczne działania.

Nowa jednostka nie będzie miała z tym problemu. Posiada echosondę oraz niezbędne oświetlenie. Znajdzie się na niej miejsce na sprzęt ratowniczy m.in. torbę reanimacyjną i nosze. To znacząco poprawi skuteczność naszego działania – dodał Kleczkowski.

Łódź dla kostrzyńskich ratowników jest elementem większego projektu przygotowanego przez WOPR woj. lubuskiego. Dzięki niemu podobne jednostki trafią również do Gorzowa i Zielonej Góry.

Burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt zaznaczył, że WOPR jest jednostką współpracującą z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Nasza jednostka WOPR, dzięki wyposażeniu w nową łódź, będzie mogła lepiej wykonywać swoje zadania i skuteczniej służyć bezpieczeństwu mieszkańców Kostrzyna nad Odrą i okolic – dodał burmistrz.

To graniczne miasto jest położone przy ujściu Warty do Odry. W sezonie letnim po tych rzekach pływają zarówno polscy, jak i zagraniczni motorowodniacy; popularne jest również wędkarstwo z łodzi.

O zakupie łodzi dla kostrzyńskiego WOPR poinformowało miasto na swoim portalu.

Autor: Marcin Rynkiewicz

0 A
co bedzie w sezonie zimowym!?
12 luty 2020 : 13:17 dorsz baltycki | Zgłoś
+1 w sezonie zimowym
W sezonie zimowym będzie robić za lodołamacz.
12 luty 2020 : 14:39 x | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter