Bezpieczeństwo, Granice

Rosja zaprzeczyła w piątek, jakoby jeden z jej okrętów wojennych "agresywnie zbliżył" się do amerykańskiego okrętu na Morzu Arabskim. Oświadczenie w tej sprawie wydał minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

V Flota amerykańskiej marynarki wojennej w Zatoce Perskiej poinformowała w komunikacie, że do prowadzącego rutynowy patrol amerykańskiego niszczyciela USS Farragut "agresywnie zbliżył się" okręt rosyjski. Jednostka USA wysłała pięć dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych i poprosiła Rosjan o zmianę kursu.

"Rosyjski okręt początkowo odmówił, ale ostatecznie zmienił kurs i obydwa okręty minęły się w niewielkiej odległości od siebie" - napisał w komunikacie rzecznik V Floty komandor Josh Frey. Podkreślił, że zagrożenie kolizją było bardzo duże.

Rosyjskie ministerstwo obrony wyjaśnia, że niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej znajdował się po lewej stronie względem rosyjskiego okrętu i zgodnie z międzynarodową konwencją o zapobieganiu zderzeniom na morzu powinien ustąpić jednostce z Rosji.

Według resortu okręt marynarki wojennej USA przeciął drogę rosyjskiego okrętu wywiadowczego Iwan Churs, a działanie to uznane zostało za "nieprofesjonalne". Ministerstwo oceniło to jako "celowe naruszenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa morskiego".

zm/ kar/

+2 sytuacja kolizyjna
I kto miał prawo drogi ? Tylu fachowców zabiera głos na tym portalu a teraz cisza .Proszę o fachowe wypowiedzi .
11 styczeń 2020 : 13:45 ja cuś | Zgłoś
+2 Masz do wyboru:
- prawy lub doganiany,
- większy lub wolniejszy,
- amerykański lub rosyjski.
11 styczeń 2020 : 20:54 x | Zgłoś
0 koguciki
Konwecja jasno okresla ze obaj dowodcy maja obowiazek(!) unikniecia kolizji, bez wgledu na przepisy konwencji a tu wyglada na to ze obaj parli do kolizji i spowodowali nadmierne zblizenie .Wlasciwie to administracje obu panstw powinny wyciagnac konsekwencje w stosunku do obu dowodcow chyba ze to byla celowa demonstracja zaplanowana na bardzo wysoko na szczeblach wladzy .
13 styczeń 2020 : 08:07 Jorge | Zgłoś
0 MPDM
MPDM w przypadku okrętów wojennych nie jest dla nich obowiązkowy,nie muszą się stosować do przepisów konwencji,a to że to robią to tylko ich dobra wola lub rozwaga dowódców.To samo dotyczy statków rybackich względem siebie.Doczytajcie przepisy i wtedy zobaczycie ,że Ruscy pletą głupoty.
13 styczeń 2020 : 15:58 mm | Zgłoś
0 ale pieprzysz ...
dopisz sobie, że MPZZM nie obowiązuje piratów !
I nie posługuj się skrótami które nie rozumiesz.
13 styczeń 2020 : 17:09 x | Zgłoś
0 to nie my
to nie nasza ręka i co nam zrobisz?
14 styczeń 2020 : 03:56 Rosja | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter