Bezpieczeństwo, Granice

Proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa. To ważne, by marynarze ramie w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak na obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej.

Podczas obchodów nastąpiło pierwsze podniesienie bandery wojennej na ORP Ślązak. "Byliśmy przed chwilą świadkami ważnej, historycznej chwili. To ważne, by Marynarka Wojenna, która liczy sobie 101 lat rozwijała się. To ważne, by marynarze ramie w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej ojczyzny. I tak się dzieje" – powiedział minister obrony narodowej.

Wskazał, że podniesiona bandera na ORP Ślązak jest tego przykładem i zastrzegł, że to nie jest jedyne wydarzenie w ciągu ostatnich lat, które świadczy o tym, że proces modernizacji Marynarki Wojennej przebiega.

"Możemy usłyszeć, że (przebiega - PAP) zbyt wolno. Słyszymy słowa krytyki. Ale ten proces postępuje. Były premier Donald Tusk ten okręt nazwał najdroższą motorówka na świecie, tak pogardliwie. Gdyby miał inną postawę, kiedy był szefem rządu to polska bandera, bandera Marynarki Wojennej zawisłaby na tym okręcie kilka laty wcześniej" – stwierdził.

"Proces modernizacji Marynarki Wojennej musi przebiegać, aby wszystkie zapóźnienia i błędy wypełniać, na to potrzeba czasu i budżetu" - dodał. Podkreślił, że jako szef MON doprowadził do przyjęcia piętnastoletniej perspektywy budżetowej, która daje gwarancje modernizacji polskiej Marynarki Wojennej.

ORP Ślązak to polski okręt klasy korweta patrolowa. Jednostka, przekazana siłom zbrojnym 8 listopada, wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Ślązak jest przeznaczony do zwalczanie celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych, patrolowania i ochrony torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych, eskorty i ochrony komercyjnych jednostek pływających. Jest także przystosowany do kontroli morskich szlaków jako element sił wielonarodowych, zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego, współpracy z siłami specjalnymi w zabezpieczaniu ich działań oraz udziału w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

-3 Modernizacja
Panie Błaszczak ! A idż Pan w c....j z taką modernizacją marynarki ala Ślązak ! Nie za nasze pieniądze. Ze składek PISu i dotacji na partie prosze takie pseudomodernizacje finansować.
28 listopad 2019 : 14:20 Obywatel | Zgłoś
+5 Toniemy
Bezczelność i tupet tego PiS-owskiego aparatczyka jest porażający. Po pierwsze program Kormoran został zainicjowany przez rząd PO-PSL. To poprzednia ekipa opracowała projekt, wybrała wykonawcę i podpisała stosowne umowy. Teraz Błaszczak się na tym wozi, nic nowego zresztą. Po drugie programy zapoczątkowane przez poprzednią władzę "Orka" "Miecznik" zostały zamrożone. Fakt, PO-PSL na tym polu też ma sporo za uszami - działali ospale i bez przekonania. Po trzecie budowa 6 holowników w żadnym stopniu nie podnosi naszego potencjału obronnego. Ten człowiek kłamstwo ma wypisane na twarzy. Bredzi głupoty bo albo jest cynikiem albo kompletnym przygłupem.
28 listopad 2019 : 18:13 IgorFromSeaSideCity | Zgłoś
+3 Obiektywizm
Hehe, minister oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie wspomniał "ciepło" o poprzednikach, ale i zauważ, że poprzednicy nie zrobili nic w programach Orka i Miecznik, zaś w programie Kormoran zamówili tylko prototypową jednostkę. Kolejne dwie zamówił już Macierewicz. Jedynym osiągnięciem poprzedniej ekipy było nie pocięcie na złom niedokończonego Gawrona.
29 listopad 2019 : 13:43 Jan68 | Zgłoś
-1 Ale okręt
A co temu statku tak burtę pogło???
02 grudzień 2019 : 07:03 Henryk D. K1 | Zgłoś
0 Oszczędność
Poszycie z Blachy 2mm. "Pogło" się pod naporem wiatru.
02 grudzień 2019 : 12:01 Robert K. | Zgłoś
0 POgłuwek
POgło ci mózg...
03 grudzień 2019 : 07:25 kmdr | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter