Bezpieczeństwo, Granice

Wyjątkowi goście pojawili się w piątek przy kilku gdyńskich nabrzeżach – do portu wpłynęła grupa niemieckich okrętów służąca w Deutsche Marine. To fregata rakietowa typu 124 Hessen, okręt podwodny typu 212A U31, wojskowy okręt badawczy Planet oraz holownik pełnomorski Fehrmarn. Jednostki i ich załogi będą odpoczywać po kilkudniowych manewrach, a jeden z okrętów będzie można zobaczyć przy Nabrzeżu Pomorskim, w okolicach Molo Południowego.

Na co dzień jednostki pełnią czynną służbę w niemieckiej marynarce wojennej, czyli Deutsche Marine. Aktualnie, po zakończeniu kilkudniowych manewrów załogi okrętów wykorzystają nadchodzący weekend na odpoczynek oraz przygotowanie do kolejnych zadań – wybrano właśnie Gdynię.

W piątek, jeszcze przed południem do gdyńskiego portu weszły fregata rakietowa typu 124 Hessen, która zajmuje się obroną przeciwlotniczą zespołu okrętów oraz zwalczaniem okrętów nawodnych i podwodnych, wojskowy okręt badawczy Planet, okręt podwodny typu 212A U31, który ma 27-osobową załogę i służy do działań na otwartych wodach oraz w płytkich wodach Bałtyku, w tym w warunkach zagrożenia minowego oraz holownik pełnomorski Fehrmarn.

Zwiedzanie okrętów nie będzie możliwe, chociaż okręt U-31 i holownik Fehrmarn zacumują przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, w ogólnodostępnym obszarze i tam będzie można przyjrzeć się im z poziomu lądu.

Fregata i okręt badawczy powrócą już w najbliższy poniedziałek do Niemiec, natomiast okręt podwodny i holownik wyruszą z Gdyni na dwutygodniowy rejs szkoleniowy po Bałtyku. W kolejnych dniach służący na okręcie podwodnym młodzi oficerowie wachtowi zdadzą na morzu - po rocznym szkoleniu - praktyczny egzamin końcowy. W celu przygotowania i przeprowadzenia egzaminu do załogi holownika dołączył Szef Centrum Szkolenia Załóg Okrętów Podwodnych wraz ze swoim sztabem.

Gdynia.pl / Agnieszka Janowicz

Fot.: Michał Kowalski

0 wyjątkowi przyjaciele
Rzeczywiście 'wyjątkowi 'szczególnie dla mnie !!!
06 październik 2018 : 16:16 Zdzisław | Zgłoś
0 Znowu wizyta kurtuazyjna
Czyżby kolejna próba orzeczenia SMS Magdeburg?
06 październik 2018 : 17:45 Chichot historii | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter