Bezpieczeństwo, Granice

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Lifeline, który w środę zawinął do maltańskiego portu, aby po sześciu dniach oczekiwania na pozwolenie mogło zejść na ląd 233 imigrantów, został unieruchomiony przy nabrzeżu, a jego kapitan jest przesłuchiwany.

Dziennik "MaltaToday" cytując w czwartkowym numerze źródła rządowe pisze, że celem dochodzenia jest wyjaśnienie, do kogo należy statek, który jest zarejestrowany pod banderą holenderską, ale nie figuruje w holenderskim rejestrze jednostek pływających.

Załoga statku składa się z ośmiu osób; płynął na nim również włoski fotograf.

Migranci, którzy znajdowali się na statku, zostali skierowani do ośrodka dla uchodźców w miejscowości Marsa. Troje spośród pięciorga dzieci płynących tym statkiem umieszczono w szpitalu. Jedno z nich ma dwa i pół roku i nie odnaleziono jego rodziców.

Premier Malty Joseph Muscat zapowiedział wdrożenie dochodzenia wobec kapitana statku, ponieważ nie chciał on podporządkować się rozkazom wydawanym z Centrum Koordynacji w Libii oraz we Włoszech.

Organizacja Lifeline odpowiedziała oświadczeniem, że te zarzuty są fałszywe.

"Jedynym rozkazem, któremu statek się nie podporządkował, było wezwanie ze strony tzw. Libijskiej Służby Ochrony Wybrzeża. Nie respektuje ona Konwencji Genewskiej w sprawie uchodźców, a zatem działa nielegalnie" - wyjaśnia Lifeline.

Premier Muscat oświadczył w czwartek, że postanowił zezwolić na wpłynięcie statku z migrantami do maltańskiego portu po osiągnięciu porozumienia w sprawie rozdzielenia ich między ośmioma krajami Unii Europejskiej - Maltą, Irlandią, Włochami, Luksemburgiem, Portugalią, Francją, Belgią i Holandią.

ik/ mc/

0 nic dwa razy się nie zdarza?
Eugeniusz Kwiatkowski inicjator budowy portu w Gdyni i COP(Stalowa Wola), niestrudzony budowniczy podwalin gospodarczych niepodległej Polski ,w swojej książce wydanej tuż po wojnie,,Zarys Dziejów Gospodarczych Świata''PIW,Warszawa 1947r.na stronie 128 swej książki pisze tak o dziejach,które Europa przeżyła około 16 wieków temu.,,Dorobek wielu wieków uległ gwałtownie zniszczeniu.Co gorzej,te potężnie zbrojne ,dzikie i spienione fale wędrówki ludów niosły ze sobą cały arsenał ciemnoty,przesądów,sprzecznych wierzeń,opacznych zasad i były przepojone duchem walki , bezprawia ,nietolerancji,ekskluzywnego egoizmu''
29 czerwiec 2018 : 05:32 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter