Bezpieczeństwo, Granice

Frontex rozpoczyna 1 lutego nową operację ratowania migrantów na Morzu Śródziemnym, z większym naciskiem na wykrywanie zagrożeń terrorystycznych - zapowiedziała w środę unijna agencja ochrony granic zewnętrznych. Misja Temida zastąpi operację Tryton.

Misja ta będzie działać w centralnej części Morza Śródziemnego na szlaku używanym przez migrantów przybywających z Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Turcji i Albanii - poinformował w komunikacie dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri.

"Operacja Temida lepiej zadziała w warunkach zmieniającego się napływu migrantów i przestępczości transgranicznej. Frontex pomoże także Włochom w zwalczaniu działalności przestępczej, takiej jak handel narkotykami przez Adriatyk" - dodał.

Nowa operacja położy większy nacisk na egzekwowanie prawa. Prowadzić będzie działalność wywiadowczą i inne działania mające na celu wykrycie cudzoziemskich bojowników i innych zagrożeń terrorystycznych na zewnętrznych granicach UE - precyzuje oświadczenie Frontexu.

"Musimy być lepiej przygotowani, aby udaremniać działalność grup przestępczych, które próbują przedostać się do UE. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej" - podkreślił Leggeri.

Statki czarterowane przez Frontex będą nadal uczestniczyć w operacjach koordynowanych przez morskie centra ratownicze poszczególnych krajów. W ubiegłym roku misja Frontex uczestniczyła w uratowaniu u wybrzeży Włoch, Grecji i Hiszpanii 38 tys. osób.

W misji Tryton, zainaugurowanej w listopadzie 2014 roku, uczestniczyło 26 państw. Przedstawiciele agencji nieśli także pomoc stronie włoskiej w rejestracji przybywających migrantów.

W ramach operacji Temida Frontex będzie kontynuować swą działalność w hotspotach na terenie Włoch, gdzie pracownicy Frontexu będą wspierać miejscowych urzędników w rejestracji migrantów, pobierać od nich odciski palców i potwierdzać ich narodowość. 

jo/ kar/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter