Bezpieczeństwo, Granice

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych Ameryki (US Navy) przyznała BAE Systems opcję kontraktu wartości 46,8 mln USD na dostawę czterech dodatkowych armat morskich Mk 45.

Modyfikacja kontraktu obejmuje zmodernizowanie użytkowanych obecnie armat do konfiguracji Mod 4 w celu zwiększenia siły ognia i wydłużenia zasięgu uzbrojenia. Ta modyfikacja wstępnego kontraktu na 10 armat powoduje zwiększenie wartości umowy do 176,8 mln USD na dostawę 14 armat.

Mk 45 jest najlżejszą i najbardziej kompaktową na świecie, całkowicie zautomatyzowaną, armatą morską kalibru 5 cali (127 mm). Jest ona też najbardziej rozpowszechniona, m.in. przez US Navy i marynarki wojenne państw sojuszniczych. Modyfikacja do wersji Mk 4 obejmuje wzmocnienie struktury łoża armaty i zamontowanie nowocześniejszej elektroniki. Dzięki wzmocnieniu łoża armata może uzyskać energię strzału większą o 50 procent, co powoduje, że pociski lecą szybciej i dalej. Jej nowy, całkowicie cyfrowy system kierowania zapewnia większą moc obliczeniową i ma interfejs użytkownika z ekranem dotykowym.

- Mk 45 jest przemysłowym standardem dla armat morskich dużego kalibru, a aktualizacja Mod 4 powoduje, że system jest prostszy do zintegrowania na okręcie i lepiej adaptowalny do nowoczesnej amunicji – powiedział Joseph Senftle, wiceprezes i dyrektor generalny działu Weapon Systems w BAE Systems. - Jako światowy lider w opracowywaniu i produkcji armat morskich, jesteśmy zobowiązani do produkowania niezawodnych i dostępnych technologii, które spełniają wymagania sił zbrojnych dziś i będą je spełniać w dalekiej przyszłości.

Przewiduje się, że zmodernizowane armaty Mk 45 pozostaną w służbie przez kilka następnych dekad. Efektywna kosztowo modernizacja Mod 4 pomaga zwiększyć adaptowalność do obecnie opracowywanej, nowoczesnej amunicji, która jest postrzegana jako zasadniczy element uzbrojenia przyszłych okrętów nawodnych.

Prace przy modernizacji Mk 45 Mod 4 będą realizowane w zakładach BAE Systems w Louisville, w stanie Kentucky, przy wsparciu bazy dostawców firmy, a ich zakończenie planowane jest w 2021 r. 

rel (BAE Systems, Inc.)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter