Bezpieczeństwo, Granice

Podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach uczci we wtorek Marynarka Wojenna 99. rocznicę jej odtworzenia. Tego dnia w Gdyni będzie też miała miejsce uroczystość wcielenia do służby nowo wybudowanego niszczyciela min ORP "Kormoran II".

28 listopada 1918 r. decyzją Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego powołano do życia Marynarkę Polską, czyli polską Marynarkę Wojenną. W ramach przygotowań do obchodów rocznicy tego wydarzenia już w poniedziałek wieczorem, na ulicach Gdyni miał miejsce uroczysty capstrzyk, czyli przemarsz orkiestry, zapowiadający święto.

We wtorek rano polskie okręty podniosą wielką galę banderową, czyli zostaną udekorowane za pomocą bander, proporców i flag kodu sygnałowego. W Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu, również w godzinach porannych odbędzie się msza święta z modlitwą ekumeniczną w intencji MW.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w południe, przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w centrum Gdyni. Swój udział w nich zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Podczas ceremonii odbędzie się m.in. uroczysta odprawa wart oraz wręczenie odznaczeń i medali.

Wczesnym popołudniem na gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim rozpocznie się, również z udziałem szefa resortu obrony, ceremonia wcielenia do służby w Marynarce Wojennej RP najnowszego polskiego okrętu wojennego ORP "Kormoran". Z kolei na wtorkowy wieczór w sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli Okrętów w Gdyni Oksywiu będzie miała miejsce uroczysta zbiórka i koncert z okazji rocznicy.

Początki polskiej floty wojennej sięgają połowy XV wieku i polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej, podczas której polska flota kaperska z sukcesami walczyła z okrętami Zakonu. Pierwszym oficjalnym organem władzy związanym z morskimi siłami zbrojnymi była powołana w 1568 roku Komisja Morska, którą utworzono po ogłoszonym w 1561 roku manifeście króla Zygmunta Augusta o zaciągu do floty kaperskiej. Rozwój polskiej floty wojennej załamał się wraz z rozpadem Rzeczypospolitej po rozbiorach.

28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Jej pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 roku symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Bazą powstającej polskiej marynarki wojennej był Puck, w którym cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP "Pomorzanin". Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu, a marynarka wzbogaciła się o okręty wojenne, w tym niszczyciele i okręty podwodne. W czasie II wojny światowej część z nich brała udział w operacjach morskich u boku aliantów.

Po zakończeniu II wojny polska Marynarka Wojenna została na powrót utworzona 7 lipca 1945 roku. Do kraju powróciła część przedwojennej floty, budowano także nowe jednostki, z których część powstawała na bazie wyposażenia radzieckiego.

Po 1989 roku Marynarka Wojenna zacieśniła współpracę z flotami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - NATO w ramach Partnerstwa dla Pokoju oraz na mocy międzynarodowych porozumień, biorąc udział m.in. w operacji "Pustynna Burza". W kolejnych latach następowała przebudowa i unowocześnianie floty oraz infrastruktury, dostosowywanie systemu szkolenia i procedur do wymogów NATO, wspólne manewry i wymiana doświadczeń. Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.

Obecnie flota polska dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami. Główne jej siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu.

autor: Anna Kisicka

aks/ pru/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter