Stocznie, Statki

Największy na świecie operator statków wycieczkowych Carnival składa pierwsze zamówienie na nowy statek od pięciu lat. Będzie to statek napędzany LNG, czwarty klasy Excel w barwach Carnival Cruise Line. Zbuduje go stocznia w Niemczech.

Carnival Corp zakończył pięcioletnią przerwę w zamówieniach dzięki umowie z niemieckim Meyer Werft, ale dyrektor generalny Josh Weinstein powiedział, że firma z Miami będzie kontynuować politykę "wyważonego" wzrostu floty w nadchodzących latach.

Największy na świecie operator statków wycieczkowych zamówił napędzany gazem LNG statek o pojemności brutto 180 000, który będzie dziesiątym w klasie Excel grupy z Miami i czwartym, który dołączy do floty flagowej marki Carnival Corp. - Carnival Cruise Line.

Meyer Werft ma dostarczyć ten liczący 6400 pasażerów statek wiosną 2027 roku.

Cena nie została ujawniona, chociaż dwa wcześniejsze statki klasy Excel, Carnival Celebration (2022) i Mardi Gras (2021), kosztowały po 950 mln USD.

Carnival znajdował się w okresie samodyscypliny w zakresie zamówień, który został wydłużony przez "zatrzymanie" branży rejsów wycieczkowych na całym świecie podczas pandemii Covid-19.

Weinstein powiedział, że firma ma tylko jedną nową budowę zaplanowaną do przekazania do eksploatacji na 2025 r. i żadnego na 2026 r., a od 2027 r. będzie zamawiać tylko jeden lub dwa statki rocznie.

Weinstein stwierdził, że w miarę dalszego "miarowego wzrostu przepustowości", nowe statki będą przydzielane markom o ponadprzeciętnym popycie i zapotrzebowaniu na dodatkowe statki, co według niego zapewni atrakcyjny zwrot z inwestycji.

"Koncentrujemy się również na zwiększaniu przychodów w całym naszym portfolio światowej klasy linii wycieczkowych, kontynuując poprawę realizacji we wszystkich aspektach naszej działalności, przynosząc wyższy zwrot z zainwestowanego kapitału" - powiedział.

Prezes Carnival Cruise Line Christine Duffy powiedziała, że statki Excel cieszą się popularnością wśród gości.

"Ten nowy statek umożliwia nam dalszy rozwój naszej niesamowitej floty, ponieważ zapraszamy naszych lojalnych gości do częstszych rejsów i przyciągamy nowych gości, aby doświadczyli wszystkiego, co ma do zaoferowania rejs Carnival" - powiedziała.

PBS, z mediów 

Fot.: Carnival Corp.

Statki klasy Excel
Statki klasy Excel
+2 Witam.
Jak pierwszy jak w tamtym roku w stoczni w papenburgu tj. Mayer Werft robiłem przy budowie nowego Carnivala Jubilee kładąc płytki na nim, a w grudniu popłynął już na port docelowy do Texasu.
16 luty 2024 : 05:40 Konrad Dubiel | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9293 4.0087
EUR 4.2181 4.3033
CHF 4.3136 4.4008
GBP 4.9311 5.0307

Newsletter