Stocznie, Statki

Zawarliśmy dziś porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego pozyskaliśmy dla trzech budowanych fregat Miecznik system pionowego startu dla rodziny pocisków CAMM - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa w czwartek.

O zakupie systemów dla budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej fregat Miecznik poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa na portalu X (Twitterze). Mieczniki budowane są przez konsorcjum PGZ z udziałem zagranicznych partnerów, w tym Lockheed Martin oraz MBDA, producentem przeciwlotniczych pocisków z rodziny CAMM.

"Zawarliśmy dziś porozumienie z Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskaliśmy dla 3 budowanych przez Konsorcjum PGZ-MIECZNIK fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM" - poinformowano we wpisie PGZ. Jak wskazano, każda z budowanych fregat otrzyma po 4 wyrzutnie z 8 komorami każda - łącznie przypadać będzie 32 komory na jeden okręt.

PGZ dodaje, że zamówiony system wyrzutni Mk 41 jest obecnie najbardziej rozpowszechniony na okrętach flot NATO. Wyrzutnie Pionowego Startu (ang. Vertical Launch System, VLS) to stosowany na okrętach wojennych typ wyrzutni rakiet, w którym wystrzeliwane rakiety startują całkowicie pionowo.

Wystrzelony pionowo pocisk dopiero w powietrzu obiera docelowy kierunek. Taki system pozwala m.in. na szybsze wystrzeliwanie pocisków w różnych kierunkach, przez brak konieczności obracania nakierowanej w jedną stronę wyrzutni. Ponadto pociski składowane są w szczelnych komorach, dzięki czemu są zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Wyrzutnie pionowego startu mają stanowić główne uzbrojenie fregat Miecznik.

Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej. Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r. Mierzące ponad 140 m okręty mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Wejście pierwszej fregaty Miecznik do służby w Marynarce Wojennej RP planowane jest na 2029 r.

Okręt będzie uzbrojony w rakiety CAMM, CAMM-ER, oraz - będące obecnie w fazie koncepcyjnej - pociski o zasięgu powyżej 100 km. Na Mieczniku znajdą się także armaty o zasięgu do 40 km i pociski przeciwokrętowe zdolne razić cele na odległość powyżej 200 km.

Trzy fregaty Miecznik powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego - oprócz Babcock są to: MBDA, Thales UK, Remontowa Shipbuilding - w ramach kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu. 

Mikołaj Małecki 

Fot.: Lockheed Martin 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter