Stocznie, Statki

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego (dawniej Politechniki Szczecińskiej) pod kierownictwem dziekana profesora Macieja Taczały pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.

Współpraca badaczy ZUT i firmy Alumare Sp. z o.o. rozpoczęła się w 2021 roku. Jednostkę do testów stateczności postawiono na wodzie we wrześniu 2023 roku. Powstały prototyp przeznaczony jest do zbierania i usuwania pływających odpadów w portach, marinach, drogach wodnych i innych wodach zamkniętych.

Jednostka może zebrać na raz 2 tony zanieczyszczeń płynnych lub 800 kg stałych. Napędzana jest elektrycznie, osiąga prędkość kilku węzłów. Mechanizm podnoszenia odpadów z powierzchni (lub tuż spod niej) działa podobnie do koparki - na siłowniki. Jak duże śmieci mogą być zabierane - pokazują załączone fotografie.

Statek wyposażony jest w mechanizm do zbierania odpadów, ale też ich przechowywania i usuwania z pokładu do obszaru składowania - na lądzie lub np. statku czy barce.

Kadłub stworzono w konfiguracji katamarana, czyli pary pontonów połączonych platformą, jak przystało na produkt Uczelni dla Zielonego Przemysłu - z napędem elektrycznym. Konstrukcja kadłuba i nadbudówki wykonane są z aluminium.

Prototyp jest własnością firmy Alumare, która zdecyduje teraz o jego dalszym przeznaczeniu.

Fot.: prof. Maciej Taczała 

Oczyszczająca akweny łódź ZUT-u i Alumare.
Oczyszczająca akweny łódź ZUT-u i Alumare.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter