Stocznie, Statki

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 lipca br. położono stępkę pod budowę pierwszego z serii dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego SIGINT (signal intelligence) dla polskiej Marynarki Wojennej. Otrzyma on nazwę ORP Jerzy Różycki – na cześć wybitnego matematyka, który przyczynił się do złamania kodu niemieckiej Enigmy - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Budowę dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego zleciła stoczni szwedzka firma Saab Kockums AB, która podpisała w 2022 roku z Agencją Uzbrojenia umowę na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne tych jednostek, w ramach programu pod kryptonimem „Delfin” dla Marynarki Wojennej RP. Okręty przeznaczone są do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej.

FOTORELACJA

To, co specjalistyczne i wyjątkowe w tych okrętach, znajduje się na pokładzie. Są to wszystkie urządzenia i systemy do nasłuchu radioelektronicznego oraz zbierania danych wywiadowczych – mówił Krzysztof Radzikowski, dyrektor projektu.

Jeśli zaś chodzi o konkretne wyposażenie i możliwości tych okrętów, ze względu na ich charakter Agencja Uzbrojenia MON nie informuje o szczegółach opinii publicznej.

Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje kompletne jednostki pływające, wyposażone we wszystkie urządzenia i systemy. Przeprowadzi także wszelkie niezbędne testy, w tym pełny zakres prób dokowych HAT (ang. Harbour Acceptance Tests) i morskich SAT (ang. Sea Acceptance Tests). Następnie Saab, w stoczni Remontowa Shipbuilding i przy jej współpracy, doposaży okręty w specjalistyczne systemy wywiadowcze.

Cięcie blach pod budowę pierwszego okrętu SIGINT, rozpoczynające proces produkcyjny, miało miejsce 27 kwietnia br,

Marynarka Wojenna RP dysponuje już tego typu okrętami, ale nieco starszej generacji. Jak dodał kmdr Piotr Skóra, szef Szefostwa Techniki Morskiej, są to ORP Nawigator i ORP Hydrograf, zbudowane odpowiednio w latach 1975 i 1976 w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, czyli obecnej Remontowa Shipbuilding S.A.

Jednostki te zostały w ostatnim czasie zmodernizowane. Podniesiono ich możliwości techniczne, niemniej jednak, z racji m.in. na swój wiek, będą wycofywane i zastąpione przez te, których budowa właśnie trwa – dodał.

To już druga w tym tygodniu, ważna uroczystość w stoczni Remontowa Shipbuilding. Przypomnijmy, że dwa dni temu położono stępkę pod budowę ORP Jaskółka, czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II.

AL

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter