Stocznie, Statki

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział we wtorek na swoim profilu w mediach społecznościowych zamówienie kolejnych trzech niszczycieli min typu 'Kormoran II'. Marynarka Wojenna dysponuje dotąd lub ma w zamówieniach / w budowie trzy jednostki tego typu.

Chcemy, aby umowa została zawarta najpóźniej w czerwcu. Pozwoli to na utrzymanie kompetencji i zachowanie ciągłości produkcji w polskich stoczniach - wyjaśnił na Twitterze min. Błaszczak

Kontrakt na projekt i budowę trzech jednostek projektu 258 Kormoran II podpisano we wrześniu 2013 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a konsorcjum, któremu przewodniczy stocznia Remontowa Shipbuilding z Grupy Kapitałowej Remontowa Holding. Pierwszą jednostkę zwodowano we wrześniu 2015. Do służby weszła w 2017 r., w najbliższym czasie mają zostać wprowadzone do linii dwa pozostałe okręty.

Główne zadania okrętów typu 'Kormoran II' to poszukiwanie, klasyfikacja oraz identyfikacja min morskich i ich niszczenie; przeprowadzanie okrętów i statków przez rejony zagrożenia minowego, obrona przeciwminowa jednostek morskich, rozpoznawanie torów wodnych, poszukiwanie oraz zwalczanie sił i środków dywersji w rejonach portów i kotwicowisk, udział w akcjach ratowniczych. Kormoran może również stawiać miny.

Jednostki są przeznaczone do działań na Bałtyku, Morzu Północnym i na innych akwenach w ramach wspólnych operacji morskich NATO.

Długość okrętu projektu 'Kormoran II' wynosi 58,5 m, szerokość - ponad 10 m, a wyporność 830 t. Załoga liczy 45 osób. Główna broń prototypowego Kormorana to bezzałogowe aparaty do walki minowej. Okręt jest także uzbrojony w armatę 23 mm, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm i trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom. W lutym 2020 dla Kormoranów zamówiono bezzałogowe systemy Double Eagle SAROV przeznaczone do działań przeciwminowych od rozpoznania po neutralizację min.

Wszystkie "Kormorany" będą stacjonować w Gdyni. Będą należeć do 13. Dywizjonu Trałowców, który podlega 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. 

Fot.: MON 

+1 super
Super sprawa, kolejne lata pracy dla wielu ludzi itp itd.
Tylko ilu my takich niszczycieli min potrzebujemy? Czy niszczyciel min w jakimkolwiek stopniu odstrasza potencjalnego agresora?
Pytanie kiedy zbudujemy w Polsce okręt rakietowy?

pozdro dla Mariuszka i tak będziesz siedział.
15 marzec 2022 : 17:48 kobuz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter