Stocznie, Statki

Nie samymi żaglowcami żyje biuro projektowe Choren Design & Consulting. Od grudnia 2021 roku w holenderskiej stoczni trwają prace nad przedłużeniem pogłębiarki, w które zaangażowano biuro z Gdańska.

Chodzi o pogłębiarkę Swalinge zbudowaną w 1977 roku, należącą do holenderskiej firmy Swalinge Scheepvaart BV. Statek ma 81,7 m długości i 14 m szerokości. Koncepcję przebudowy przygotował doradca techniczny armatora – Johan Dane BV.

Zadaniem biura Choren Design & Consulting było wykonanie i zatwierdzenie projektu technicznego przebudowy w Lloyd’s Register, wykonanie wstępnych obliczeń stateczności jednostki po przedłużeniu, jak i obliczeń pływalności wstawki cylindrycznej o długości 37,1 metrów, wykonanie dokumentacji roboczej rurociągów wewnątrz wstawki z użyciem programu CADMATIC, a także wykonanie dokumentacji roboczej kadłubowej - tą wykonała na zlecenie biura wykonała firma SECON Engineering Sp. z o.o. - wylicza w rozmowie z Portalem Morskim Krzysztof Lisiecki, dyrektor ds. technicznych w Choren Design & Consulting.

Wstawka została wykonana w stoczni Gebr. Buijs Scheepsbouw B.V., skąd została przeholowana na wodzie do stoczni Scheepswerf Kooiman Hoebee BV, gdzie statek zostanie dokończony.

Specyfika projektu polegała głównie na utrudnieniach związanych ze stanem dokumentacji istniejącego statku, dostępnej wyłącznie jako skany starej dokumentacji wykonanej na papierze – wyjaśnia Krzysztof Lisiecki.

Z racji zakresu przebudowy Lloyd’s Register traktuje ją jako „major rebuilding”, co w konsekwencji wymusza rozpatrywanie wszystkich elementów statku po przedłużeniu jako nowej jednostki zgodnej z obecnie obowiązującymi przepisami. W związku z tym musieliśmy także przeprojektować system kotwiczny i dodać łódź zrzutową na rufie. Wykonane także zostały badania optymalizacji opływu statku, w wyniku których powstał projekt zmodyfikowanej gruszki dziobowej z dodatkowym sterem strumieniowym, która niebawem zostanie zamontowana na jednostce - dodaje.

Poza znanym szerzej segmentem działalności Choren Design & Consulting, jakim są projekty dużych żaglowców, biuro posiada znaczne portfolio wykonanych i zrealizowanych projektów i kontenerowców, statków general cargo i statków specjalistycznych.

AL

Fot.: Choren Design & Consulting

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter