Stocznie, Statki

Stocznia MV Werften w Meklemburgii-Pomorzu Przednim złożyła w poniedziałek wniosek o ogłoszenie upadłości. Przyczyną niewypłacalności mają być problemy finansowe spółki-matki Genting Hong Kong, wynikające głównie z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Stocznia zatrudniała 1900 osób.

Negocjacje pomiędzy rządem federalnym i krajem związkowym z jednej strony a MV Werften i Genting Hong Kong z drugiej strony w sprawie pakietu ratunkowego nie przyniosły jak dotąd pozytywnych rezultatów. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z 1900 pracownikami - pisze agencja dpa.

MV Werften nie udało się pozyskać finansowania dla nowego budowanego w Wismarze statku wycieczkowego Global Dream, który jest ukończony w 75 proc. i kosztuje około 1,5 mld euro. Jest on uważany za jeden z największych statków wycieczkowych, jakie kiedykolwiek zbudowano i był przeznaczony wyłącznie na rynek azjatycki.

Rząd federalny miał wielokrotnie zapewniać, że przeznaczy około 600 mln euro z Funduszu Stabilizacji Gospodarczej (WSF). Statek miał zostać wykorzystany jako zabezpieczenie. Wkład własny właścicieli wynosił 60 mln euro plus gwarancje dla przedmiotowych funduszy federalnych.

Jak podaje agencja dpa, rząd niemiecki był podobno gotowy do podjęcia działań w ramach pakietu ratunkowego i dalszej pomocy państwa, jednak pod warunkiem wkładu ze strony właściciela stoczni, który najwyraźniej nie został zapewniony. Z kolei prezes Genting Hong Kong, Colin Au, stwierdził ostatnio, że rządowi federalnemu złożono cztery oferty na dalsze finansowanie. Wszystkie te wnioski zostały jednak odrzucone.

Przypomnijmy, że Genting Hong Kong nabył stocznie w Rostocku, Wismarze i Stralsundzie w 2016 r. jako sposób na zasilenie własnej floty. W tamtym czasie branża rejsów wycieczkowych przeżywała boom.

Azjatycka grupa turystyczna zarządza statkami wycieczkowymi pod markami Star Cruises, Dream Cruises i Crystal Cruises, a także Resorts World Manila. Firma jest wspierana przez Genting Group - konglomerat malezyjskiego właściciela kasyn i miliardera Lim Kok Thay.

Tylko w 2020 roku Genting Hong Kong poniósł stratę w wysokości 1,72 mld dolarów. W pierwszej połowie ubiegłego roku straty zostały zredukowane do 231 mln dolarów. Obrót akcjami Genting Hong Kong został w piątek zawieszony na giełdzie w Hongkongu "w oczekiwaniu na wydanie komunikatu".

PAP, DPA

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter