Stocznie, Statki

Statek-muzeum Sołdek przechodzi remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding. To największy od 35 lat zakres prac, czyli od chwili, kiedy po raz pierwszy jednostkę udostępniono jako statek-muzeum.

Na statku prowadzone są liczne prace konserwacyjno-malarskie nadwodnej części kadłuba, gruntowne malowanie i odświeżenie przechodzą ładownie statku, pełniące na co dzień funkcję sal wystawowych. W ramach remontu wykonywana jest również nowa instalacja elektryczna wewnątrz statku. Na doku wymienione zostaną z kolei fragmenty blach poszycia, konstrukcji oraz nitów.

Gdańska Stocznia Remontowa od początku sprawuje patronat nad Sołdkiem. To właśnie w Remontowej w 1985 roku wykonany został duży remont adaptacyjny, przygotowujący statek do funkcji muzealnych. Tu warto dodać, że w komitecie zaangażowanym w przebudowę i przystosowanie Sołdka do pełnienia funkcji statku-muzeum działał m.in. Piotr Soyka – dawniej dyrektor naczelny i prezes stoczni Remontowa SA, a potem prezes Remontowa Holding. Ostatni remont zabytkowa jednostka przeszła także w naszej stoczni jesienią 2010 roku.

Czytelnikom Portalu Morskiego udostępniamy fotorelację z doku stoczni. Galeria poniżej.

Więcej o Sołdku i jego historii można przeczytać w najnowszym miesięczniku „Polska na Morzu”. Zachęcamy do lektury!

AL

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

1 1 1 1

Newsletter