Stocznie, Statki

W czwartek 12 bm. z Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. Piłsudskiego SA, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął okręt podwodny ORP Bielik. To druga tego typu jednostka – po ORP Sokół remontowana w tej stoczni w ostatnich latach i kolejna, należąca do Marynarki Wojennej RP.

Z najważniejszych pozycji z harmonogramu prac na ORP Bielik należy wymienić m.in. remont całej armatury zaworów wodnych i paliwowych (na systemach balastowych, systemach chłodzenia); remont kilkudziesięciu zaworów powietrznych; wymianę ok. 60 metrów bieżących rurociągów systemu zęzowo-balastowego oraz prace konserwacyjne kadłuba wraz z naprawą i doszczelnieniem pokryw wodoszczelnych i wydechowych wydechów silników spalinowych.

ORP Bielik to okręt podwodny Marynarki Wojennej typu 207/Kobben. Jednostkę zwodowano 27 stycznia 1967 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke, na zamówienie Norwegii. Okręt wszedł do służby w norweskiej marynarce wojennej w 1967 roku jako HNoMS Svenner, a w 2001 roku przekazano go Marynarce Wojennej RP. Dwa lata później na okręcie podniesiono polską banderę.

Warto dodać, że aktualnie ostanie próby zdawczo-odbiorcze przechodzi ORP Hydrograf, który w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA przeszedł gruntowną modernizację.

SL/RED

Fot. Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

 
-1 Opinia
Dla mnie to jest zabawne! PIS nakazał teraz remont OORP Bielik,Hydrograf i innych okrętów a trolle piszą że nic nie robi. Natomiast Tusek , ... no właśnie co Tusek ????????????????
13 marzec 2020 : 17:30 HenryHarry | Zgłoś
+13 Wiara w polityków rozczula mnie do bólu
OK. Coś się dzieje, ale nie wchodzimy lepiej w szczegóły. Ale jak juz zaczyna sie politykować na forum to warto jednak pamiętać, kiedy zaczął się np. projekt Kormoran. Podpowiedź: umowa na pierwszy została podpisana w 2014 r.
13 marzec 2020 : 18:06 System | Zgłoś
-8 Opinia
No właśnie , umowa podpisana w 2014r/za Donka , natomiast kasiorka za Kormorana została przekazana za 'złego PISu'. Równie dobrze PO mogło zamówić lotniskowiec lub statek kosmiczny,tylko że za wszystko ZAWSZE mieli płacić inni. Do PO należało tylko robienie "wałków" !!! PS. Platfusy od początku kłamali i teraz muszą uwiarygadniać swoje kłamstwa. Czyli nie mają już wyjścia,muszą nadal kłamać !!!!!
22 marzec 2020 : 20:46 HenryHarry | Zgłoś
+3 Do opinia co kłamie
Tak, za pisu się robi, tylko co? remontuje złomy, nic nie pozyskano, tylko kase pis sobie zabrał, radze poczytac ile pieniędzy wyparowało za pisu, nawet teraz, na ratowanie gospodarki 150 miliardów nagle wyparowało, za pisu przepłacono za samoloty golasy, bez serwisu, po zawyżonych cenach, ale glupota wyborców pisu nie zna granic
29 marzec 2020 : 16:55 Nie lubię głupoty | Zgłoś
+1 Odpowiedź
Musiałaś razem z "autrytetami moralnymi z PO" nieźle doić budżetową kasę ??????????
27 czerwiec 2020 : 19:57 HenryHarry | Zgłoś
-1 Odpowiedź
Ale półprawda to też kłamstwo! Kormoran został podpisany w 14r , tylko że za niego nie zapłacili złodzieje z PO którzy ukradli Polakom MILIARDY , tylko "źli PISowcy" , którzy jak wiadomo 'NIC nie robią' !!!!!
09 sierpień 2020 : 15:42 HenryHarry | Zgłoś
+25 Bez komentarza
Jak czytam tych „mundrych” a za PO a za Tuska to już wiem że z takim jegomościem nie ma merytorycznej dyskusji, beton w głowie nie do ruszenia
13 marzec 2020 : 21:36 Piękny Lolo | Zgłoś
-19 Ciemnota
Po ortografi widać jaki z ciebie umysłowy beton PIS
14 marzec 2020 : 08:13 Tadzio rydzyk | Zgłoś
-4 Odpowiedź
Ja natomiast jak czytam takich "mundrych",że teraz za PISu jest WSZYSTKO źle,bo nie można już kraść. To wiem że oni będą twierdzić że życie na kuli ziemskiej powstało w 2015r kiedy PIS wygrał wybory,bo wczesniej NIC nie było. I dlatego NIE WOLNO się zapytać gdzie podziały się pieniądze choćby te o których jest mowa w Sowa & przyjaciele. Tylko przez 24h nawalanka,czego nie zrobił PIS bo nie ma kasy. No właśnie Platfusy , ... gdzie jest ta kasa którą ukradaliście Polakom ???
22 marzec 2020 : 21:08 HenryHarry | Zgłoś
-2 Odpowiedź
Biedny człowieku! Skoro piszecie że PIS kradnie/ to dlaczego przekazuje MILIARDY Polakom? PO według was nie kradło / i dla nas miało tylko przekaz że 'piniędzy nie ma i nie będzie'. No to gdzie się one podziały bo przecież ich nie przybyło ? Skoro uważacie że PIS nic nie zrobił , to LOGICZNYM jest zapytać co zrobił Tusek ? Gdzie tu 'beton w głowie' ??? Platfusy nigdy nie mieli ŻADNYCH argumentów w jakiejkolwiek sprawie. Oni potrafią TYLKO kłamać i kraść !!!!!
09 sierpień 2020 : 15:58 HenryHarry | Zgłoś
-13 Kotek wydający dźwięki
Serio qwa PISdoo yebanna ? Co zrobił Tusek? za to PISsdziory zamiast znaleźć kontrahenta na nowe jednostki remontuje za znacznie większe pieniądze 50 letnie wraki, weź typie koło i pyerdolnij się w czoło zrobi ci się w koło wesolo
13 marzec 2020 : 23:15 Lux | Zgłoś
+3 Do ciapka
I co wyzywasz ciapku, mocny tylko gębie jesteś prostaku
14 marzec 2020 : 15:15 Pawelec | Zgłoś
-2 Do kotek wydający .....
Po komentarzu już można się zorientować że jesteś "autorytetem moralnym PO". Dlaczego Platfusie piszesz, 'kontrahent na nowe jednostki' ? Nie wstydź się i napisz, ... niemiecki !!! Skoro piszesz że PIS 'remontuje 50 letnie wraki' , to oświeć nas i napisz : co wyremontował Donek ? Jak myślisz ile byłoby NOWYCH okrętów (o które tak rozpaczasz) , za "wałek" jaki PO zrobiła na VAT'cie ???
22 marzec 2020 : 21:31 HenryHarry | Zgłoś
0 Odpowiedź
No to POwska "qwo" odpowiedz gdzie jest kasa którą twoi kumple ukradli Polakom ??? Kupi się NOWE okręty i nie trzeba będzie remontować stare. Rozumiem że jesteśmy dogadani !!!!!
09 sierpień 2020 : 16:08 HenryHarry | Zgłoś
+10 No właśnie
Tusek chciał opchnąć nierentowne stocznie żebyśmy mogli zapłacić Niemcowi za remont jednostek.
14 marzec 2020 : 10:20 Hurhil | Zgłoś
+5 Pp
To nir jesg nic niezwykłego że są remonty z Tuska też były.
Tulko teraz często gdy wygrywa firma prywatna np. Stocznia Remontowa to przetadg się odwołuje. Osratnio dla Straży Grznicznej stocxnia MW była droższa przegrsła to odwołzlj przetarg.
14 marzec 2020 : 14:24 Ppp | Zgłoś
+6 Okręty podwodne
Że ekipa Tuska nic nie robiła w sprawie okrętów podwodnych, to fakt. Że PiS wówczas głośno o tym mówił, to też fakt. A że teraz PiS remontuje okazy muzealne, zamiast kupić coś co trzyma się realiów dzisiejszych czasów, to też fakt.
15 marzec 2020 : 13:45 666 | Zgłoś
-2 Odpowiedź
Zagalopowałeś się z tymi 'faktami'. PIS miał do wyboru,albo kupić okręty podwodne dla jednego rodzaju wojska i wydać większość środków. I nie starczyłoby dla innych. Albo przeznaczyć pieniądze dla kilkunastu rodzai wojska,żeby większość dostała jakiś NOWY sprzęt. To napewno trudna decyzja !!! PS. PIS przynajmniej nie kradnie. Choć SBecja napewno zaraz zaprotestuje !!!!!
22 marzec 2020 : 21:47 HenryHarry | Zgłoś
+1 Odpowiedź
Nareszcie jakiś normalny facet a nie POwski świr. Mogę się zgadzać lub nie z tym tweetem , ale to jest normalna opinia! Pozdrawiam !!!!!
09 sierpień 2020 : 16:14 HenryHarry | Zgłoś
+1 remont
...PIS nakazał teraz remont ... własnie, pytanie czy w nazwanej szumnie przez Macierewicza STOCZNI WOJENNEJ ? Nie, bo tam się pie..... 14 lat z jednym okrętem WOJENNYM i końca nie widać. Okręty wojenne buduje się i remontuje w stoczni nie wojennej tylko kompetentnej. I to jest ZABAWNE.
15 marzec 2020 : 20:13 maciek2 | Zgłoś
+2 remont1
maciek..okręty ( nie tylko ) buduje sie wówczas gdy sie ma czym zapłacić. Tusk zamierzał wybudować okręt (y- 6 szt) bez płacenia za wykonane prace. Nazwał to budową "beznakładową" Chętnie kupie od Ciebie twój pojazd i mieszkanie tą samą metodą. Nie obchodzi mnie ze ogłosisz bankructwo i upadłość. Najzabawniejsze było to że podległe Tuskowi służby ( MON ) same nie wiedziały co tak naprawdę chciały zmuszając Stocznię do regularnych zmian w planach ,zakupach ,przeróbkach. To zamawiający pie..... 14 lat z jednym zamówieniem na okręt WOJENNY. Koniec widać.. bo jednostka jest już dawno pod banderą. Zabawne jest to że do powiedzenia najwięcej mają ci co mają najmniej wiedzy a bardzo dużo "zdobycznych wiadomości"
20 marzec 2020 : 12:34 jojo | Zgłoś
+1 do 'remont'
Dobrze wiesz że kłamiesz. To Tusek zrobił z Gawrona Ślązaka. Budowa tak długo trwała bo nie było woli politycznej i kasy od Millerów i Donków. I to jest przyczyna. Gdybyś miał rację , nie musiałbyś kłamać. Co do stoczni to miały być niszczone na rzecz Niemiec. Było to widać na każdym kroku !!!!!
09 sierpień 2020 : 16:24 HenryHarry | Zgłoś
+13 Jestem PIS
A PO powie po co remontować stare jak można kupić nowe, ale nowe kupić za co tego PO już nie powie. Właśnie na tym polega polityka. A były prezydent powie armia się modernizuje albo przechodzi modernizację i Co PO zrobiło NIC
13 marzec 2020 : 17:51 SDDD | Zgłoś
+20 Out of order
Ale ja powiem za co. Jak się zsumuje wszystkie nadetaty, sowite pensje i odprawy, ochronę zniewieściałego dziada, kawalkady limuzyn, niezrozumiale inwestycje, przewałki oraz oficjalne łapówki to na jeden nowoczesny okręt z pewnością by wystarczyło!
13 marzec 2020 : 18:14 System | Zgłoś
-13 Toruń
Za pięćset plus, ewentualnie trzynastą emeryturę.
13 marzec 2020 : 20:42 Zdzisław | Zgłoś
+11 Pp
Kasa była i została przejedzona przez PIS !
Himarsy kupione z półki za grubą kasę, LM zgadzał się na transfer jaki PGZ chciał na rakiety. Na koniec sami się zdziwili decyzjsmi PISu, będą ciężarówki z USA, systdm kierowania.
F35 bez przetargu, Finowie robią to oficjalnie z zachowaniem procedur. Teraz zakup Javelinów za 500 mln, system gorszy od Spika krytykowzny przdz wzxystykjch, Spiky w 70% są produkowane w PL. Inna sprawa że dobije Pirata w pełni polski system ppanc. w końcowej fazie opracowania.
Tak można godzinami wyliczać...
14 marzec 2020 : 14:37 Ppp | Zgłoś
+10 Do SDDD
Zagorzały pisowiec. Idź tam Kaczyńskiemu buty lizać żeby dał ci pieniądze. 2 mld dla TVP tak to jest osiągniecie pisu na poziomie Polski
14 marzec 2020 : 20:02 Arek1 | Zgłoś
+7 Co robi pis
Ma się rozumieć,że długi państwa. zaciągnię te w imię pokazania, że pis coś jednak robi, będą spłacali członkowie i sympatycy pis, nawet wówczas, kiedy po pisie już nie będzie śladu!
15 marzec 2020 : 13:49 666 | Zgłoś
0 Pływak
Nowe kupić, oczywiście u Niemca lub Francuza
Taka to platfusia moralność.
04 czerwiec 2020 : 20:31 Szejk | Zgłoś
+20 MW
Od lat żadna ekipa nie zrobiła nic dla Marynarki Wojennej
Totalna spychologia i brak odpowiedzialności.
Dać pracę naszym stoczniom resztę tak trzeba nabyć od innych. Dwa dewizjiny kutrów rakietowych zlikwidowane (morki) jeden okręt 14 lat w budowie
Wstyd państwo morskie a bez nowoczesnej MW
Lepiej F 35 które będą stały bo koszt jest 3 razy taki niż zakup
13 marzec 2020 : 20:20 429 | Zgłoś
0 WC
Zapchany kibel wymienili.
14 marzec 2020 : 06:24 Grisza | Zgłoś
+2 śmiechu warte
Mamy flotę jak Kriegsmarine
14 marzec 2020 : 07:50 Palermo | Zgłoś
+2 MOHEROWA CIEMNOTA
Dla mnie to pływający ogórek który nie ma żadnych zdolności bojowych tylko ma służyć propagandzie PIS ruscy mają torpedy większe powinni nazwać go ORPIS DOBRA ZMIANA
14 marzec 2020 : 08:21 Tadzio rydzyk | Zgłoś
+5 Okręt podwodny
Hmm. no to mamy następny obiekt muzealny pływający po Zatoce Puckiej. Narodzie obudźcie się. Współczuję tylko tym samobójca pływającym tym reliktem przeszłości
14 marzec 2020 : 11:59 Polak | Zgłoś
+6 To
Jednak Niemcy jak cos robią to robią. Tyle lat ma ten okręt i nadal pływa coś niesamowite.
14 marzec 2020 : 16:32 Ty | Zgłoś
+2 Opowieści dziwnej treści
To naprawdę pływający złom. Marnowanie pieniędzy podatników, czy lepiej mieć 10 starych nieużytecznuch trabantów czy jedno porsche, sami sobie dajcie odpowiedz. Myślę że jak zawsze w takim projekcie łatwiej można ukryć - zgubić parę groszy i znów ktoś będzie miał na nowy domek w puszczy czy innym rezerwacie. Dlaczego nasze władze nie wyremontują dla siebie jakieś 50 letnie limuzyny tylko kupują nowe super drogie, proste bo to zbyt niebezpieczne ale mięso armatnie może pływać kutrem podwodnym bo inaczej tego nazwać nie można
14 marzec 2020 : 21:32 Bladyvalastro | Zgłoś
+2 ?
I mamy byc dumni z tego ze w naszej flocie jest taka stara podwodna krypa? Czy po prostu zrobili remont zabytka tak o zeby ktos mógł go ogladac na mobilnej lekcji historii? Bo nie bardzo rozumiem...
15 marzec 2020 : 07:57 MartinHater | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter