Stocznie, Statki

Na basenie hamburskiego basenu modelowego HVSA (Hamburgische Schiffbau-Versuchsanstalt GmbH) przeprowadzono próby modelowe w lodzie lodołamacza typu B 105, wieńcząc cykl badań modelowych jednostki. Pierwszy ich etap przeprowadzono w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku, drugi na Jeziorze Wdzydze. Rezultatem jest weryfikacja kształtu kadłuba, doboru urządzeń napędowych i sterowych, optymalizacja parametrów eksploatacyjnych przyszłej jednostki.   

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA, należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding, projektuje i buduje dwa liniowe lodołamacze przeciwpowodziowe w efekcie wygrania przetargu ogłoszonego w ramach zadania "Kontynuacja programu budowy lodołamaczy dla RZGW Szczecin", w którym pokonała dwóch konkurentów. Wyniki przetargu ogłoszono w kwietniu br. Umowę dotyczącą budowy lodołamaczy pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a stocznią Remontowa Shipbuilding SA podpisano 20 lipca 2018 r.

Zamówienie dotyczy wykonania i przekazania dwóch, niemal 30-metrowych lodołamaczy, których nadbudówka, pokładówka nad siłownią i sterówka będą wykonane ze stopów aluminium. Na pokładzie głównym przewidziano pomieszczenia dla załogi: kabina kapitana, kambuz, pomieszczenie socjalne dla 5-osobowej załogi oraz pomieszczenie sanitarne (WC, umywalka i natrysk). 

Lodołamacze liniowe przeznaczone są przede wszystkim do kruszenia i rozdrabniania lodu oraz likwidacji (rozbijania) mniejszych zatorów lodowych jak również odprowadzania pokruszonego lodu w celu zapobiegania wystąpienia powodzi zatorowej. Poszerzają one rynnę wyłamaną w lodzie przez lodołamacze czołowe, a także wyłamują takową w obszarze niedostępnym dla lodołamaczy czołowych, a także utrzymują drożność w rynnie i zapobiegają przedwczesnemu zamarzaniu nurtu. Jednostki te wykorzystywane są również do uwalniania filarów mostowych od lodu oraz kruszenia pokrywy lodowej w portach śródlądowych i innych zadań pomocniczych.

Nowoczesne oraz doskonale wyposażone nowe lodołamacze poprawią bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców Szczecina i regionu. Docelowo mają zastąpić dwie blisko 50 letnie jednostki.

Przyjęte rozwiązania konstrukcyjno-techniczne będą zgodne z wymaganiami uznanego Towarzystwa Klasyfikacyjnego dla statków żeglugi śródlądowej obowiązującymi w kraju i w UE. 

rel (RZGW Szczecin, Remontowa Shipbuilding)

Charakterystyka podstawowa lodołamaczy:
długość całkowita - 28,80 m
długość między pionami - 25,85 m
szerokość całkowita - 7,50 m
szerokość konstrukcyjna - 7,20 m
wysokość boczna - 2,40 m
zanurzenie projektowe - 1,40 m
zanurzenie konstrukcyjne - 1,70 m

Próby modelowe lodołamacza w HSVA w Hamburgu
Próby modelowe lodołamacza w HSVA w Hamburgu
Próby modelowe lodołamacza w HSVA w Hamburgu
Próby modelowe lodołamacza w HSVA w Hamburgu

Próby modelowe lodołamacza w HSVA w HamburguPróby modelowe lodołamacza w HSVA w HamburguPróby modelowe lodołamacza w HSVA w HamburguPróby modelowe lodołamacza w HSVA w Hamburgu
+9 O co chodzi?
Cztery lata temu oddano do użytku dwa nowe lodołamacze Andrzej i Stanisław zbudowane w stoczni Gryfia w Szczecinie dla regionu Szczecina,
bardzo podobne do tych co będą teraz budowane przez stocznię w Gdańsku dla Szczecina i stocznię Gryfia w Szczecinie dla Gdańska. Wszystkie przeszły próby modelowe w Hamburgu. Czy jest znacząca różnica konstrukcyjna między nimi żeby tak długo się z tym eksperymentować i ponosić zbędne koszta. Przecież to tylko rzeczne jednostki??? Jak z terminem oddania jednostek.
31 grudzień 2018 : 17:29 Lodo | Zgłoś
-9 Wyważenie
Sprzęt wrzucony pozornie bez ładu i składu, czy może celowo tak rozmieszczony? Bo albo ja mam tylko takie wrażenie, albo model jest przechylony na prawą burtę.
01 styczeń 2019 : 03:41 Krystian911 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter