Stocznie, Statki

1 czerwca br. Partner Stocznia Sp. z o.o. z Polic, zwodowała, z wykorzystaniem jednego z doków pływających MSR Gryfia w Szczecinie, częściowo wyposażony kadłub chemikaliowca śródlądowego dla odbiorców z Holandii.   

Dostępne źródła skąpo informują o jednostce, a sama stocznia z Polic rzadko ujawnia wyczerpujące (lub jakiekolwiek) informacje o zbudowanych kadłubach i zazwyczaj nie odpowiada na konkretne zapytania, stąd nie ma pewności co do odbiorcy.

Wiele jednak wskazuje na to, że częściowo wyposażony kadłub śródlądowego chemikaliowca powstał na bezpośrednie zamówienie albo został zamówiony przez pośrednika - brokera w postaci firmy, która działa także jako stocznia - Rensen-Driessen z Holandii, względnie jest to statek zbudowany według projektu dostarczonego przez tę firmę. Jednostka zostanie najprawdopodobniej dostarczona do końca czerwca do Holandii, do wielobranżowej firmy inżynieryjnej i handlowej, działającej również jako stocznia - Dolderman BV z Dorderechtu, gdzie zostanie wykończona i doposażona przed przekazaniem armatorowi planowanym na październik 2018 r. Najpewniejszą dostępną informacją jest to, że odbiorcą ostatecznym - armatorem chemikaliowca rzecznego z Partner Stocznia oraz z Rensen-Driessen i/lub Dolderman, który ma nosić nazwę Dortsman, będzie Van Loon Shipping z Ridderkerk.

Jednostka, o stoczniowym symbolu budowy Dolderman 03, określana jest przez Rensen-Driessen jako "mega tanker", należący do "typu C". Ma 135 m długości całkowitej, 17,55 m szerokości, 6,10 m wysokości bocznej oraz pojemność ładunkową 9000 m³ i nośność 8700 ton.

Partner Stocznia Sp. z o.o. ma w zamówieniach (i zapewnie obecnie w budowie) m.in. częściowo wyposażony kadłub drugiej, identycznej jednostki o numerze budowy Dolderman 04.

PBS

Fot., video: Rensen-Driessen

Dortsman przed wodowaniem
Dortsman podczas wodowania
Dortsman podczas wodowania

Dortsman przed wodowaniemDortsman podczas wodowaniaDortsman podczas wodowania
+20 Partner Stocznia
Kolejny raz pokazała na co ją stać. Mimo woli porównuję to wodowanie z tydzien wcześniej podpisanym kontraktem przez Stocznię Szczecińską. Z uwagi na brak danych trudno porownac te jednostki,jednak jedno jest pewne.
"Kurze stopki " ze Stoczni Szczecińskiej to niewielkie jednostki 89.5 x 12.9 m 2800 dwt.
Barka jest nie tylko znacznie większa, ale jako chemikaliowiec technologicznie znacznie przewyzszająca jednostki budowane po sąsiedzku. Zwracam uwage na materiały do budowy zbiorników, dwuśrubowy napęd, znacznie efektywniejszy oraz rozbudowany ster dziobowy. Do jej budowy nie było potrzebne uzbrojenie terenu porównywalne ze Stocznią Szczecińką (hale, pochylnia itd).
Te elementy to równiez koszty. Rachunek ekonomiczny moze byc największym zaskoczeniem.
Czekam na kolejne wodowania.
Mieczyslaw
04 czerwiec 2018 : 18:14 Mieczyslaw | Zgłoś
+15 Film z przygotowań do wodowania chemikaliowca rzecznego w Szczecinie...
Film: https://www.youtube.com/watch?v=LMkG-D6hCFY
04 czerwiec 2018 : 19:02 Darek.K | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter