Stocznie, Statki

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie zachęt podatkowych dla polskich stoczni. Zatwierdziła też pomoc inwestycyjną dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w sektorze stoczniowym w Polsce.

KE wszczęła dochodzenie, ponieważ obawia się, że system opodatkowania dawałby niektórym stoczniom przewagę nad konkurentami.

We wrześniu 2016 roku Polska przyjęła ustawę, która umożliwiła stoczniom funkcjonującym w Polsce płatność zryczałtowanego podatku w wysokości 1 proc. od sprzedaży pochodzącej z budowy i przebudowy statków zamiast powszechnie obowiązującego podatku dochodowego od osób prawnych lub od osób fizycznych.

Wariant ten daje stoczniom możliwość zapłaty niższego podatku niż w ramach zwykłego podatku dochodowego od osób prawnych (19 proc. dochodu podlegającego opodatkowaniu) lub od osób fizycznych (18 lub 32 proc. dochodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku osób fizycznych oraz 19 proc. w przypadku przedsiębiorców). Ponadto obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku jest wstrzymany do czasu ukończenia budowy lub przebudowy statku.

Zatwierdzony przez KE program regionalnej pomocy inwestycyjnej ma na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze stoczniowym w województwie pomorskim oraz zachodniopomorskim. Pomoc zostanie przyznana w formie dotacji, dopłat do oprocentowania i gwarancji. Całkowity budżet wynosi ok. 77 mln złotych (ok. 18 mln euro).

luo/ akl/ ap/ bos/

Komentarze   

-6 Mmmm?
Jak konkurencja? Przecież w Uni nie ma żadne państwo tyle przemyslu stoczniowego co Polska.
Poza tym są ważniejsze sprawy związane z dochodzeniem np.AmberGold.
A i Niemcy jako najbogatsze Panstwo w Uni sami dopłacaja do swoich Stoczni.
Myślę coraz czesciej z tego jak to mówił L.Wałęsa "niechce ale muszę "
15 styczeń 2018 : 13:52 Sebus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 hehe
niemcy i francuzi dofinansowują swoje stocznie setkami milionów euro i to komisji europejskiej nie przeszkadza...
15 styczeń 2018 : 15:33 dawide Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 blablabla
Ten potencjał trzeba zniszczyć w zarodku bo polskie stocznie są konkurencją dla stoczni niemieckich, holenderskich, francuskich. Pomoc dla stoczni polskich za rządów PO PSL została zablokowana, nie odwołano się wówczas od decyzji UE, jak zrobiły to inne europejskie rządy. Olać to i jechać dalej stocznie mogą naprawdę wzmocnić budżet państwa.
15 styczeń 2018 : 15:34 komar Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Polexit
Wg. unijnych biurokratów nic co oni zniszczyli w Polsce, a taki był plan, nie ma prawa się podnieść. Pamiętacie przyczyny upadku dobrze zapowiadającej się stoczni NOVA w Szczecinie ( YT: Jak zniszczono stocznię szczecińską), jak zalewano Nasze kopalnie? Nie trzeba świecić inteligencją by zrozumieć kto z "polaków", i dlaczego dostał wysokie, intratne posadki w UE...
15 styczeń 2018 : 15:36 marinS Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 ofsior
To szczera prawda, u Nas zniszczyć a u siebie otworzyć a nam potem sprzedawać. U Nas kopalnie zamykać bo trujące albo nie są rentowne. Tylko że potem nasze kopalnie Czesi otwierają i są rentowne . Nam zakazuje wycinki puszczy a u siebie bez problemu robią wycinkę takich samych starych drzew po co, bo kopalnie będą otwierać bo węgiel jest im potrzebny . I gdzie tu jakaś logika tej całej UNI .?????.
15 styczeń 2018 : 15:37 tomcio33 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 ofsior
To szczera prawda, u Nas zniszczyć a u siebie otworzyć a nam potem sprzedawać. U Nas kopalnie zamykać bo trujące albo nie są rentowne. Tylko że potem nasze kopalnie Czesi otwierają i są rentowne . Nam zakazuje wycinki puszczy a u siebie bez problemu robią wycinkę takich samych starych drzew po co, bo kopalnie będą otwierać bo węgiel jest im potrzebny . I gdzie tu jakaś logika tej całej UNI .?????.
15 styczeń 2018 : 15:37 tomcio33 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 ...
Donek zlikwidował polskie stocznie, chyba po miesiącu Merkel dofinansowała swoje stocznie, w stanach rząd dofinansował Forda bo to dobro narodowe tylko na Polsce można psy wieszac. dajce Polsce dbac o dobro Ojczyzny i polaków.
15 styczeń 2018 : 15:40 kalina Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 jasne
Niemcy chcą doszczętnie zniszczyć przemysł stoczniowy w Polsce bo jest konkurencyjny do zachodnich stoczni.Kanclerz Merkel dofinansowała stocznie niemieckie,gdy u nas w Polsce nie pozwolono na ratowanie stoczni z budżetu państwa.Było to celowe niszczenie gospodarki Polski pod dyktando UE.
15 styczeń 2018 : 15:45 czifowski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 teraz kumam
ha ha ha nie podoba im się jak Polska się rozwija.Teraz kumam o co w tym wszystkim,tej całej nagonce chodzi.Kolonia się buntuje.Podłe to wszystko,zakłamane.Niech mi nie mówią o jakiejś demokracji.Biznes i tylko to sprawiło że nas tam przyjęli.Nie było krzyku jak za grosze przejmowali majątki i kluczowe dziedziny gospodarki a resztę kazali zamykać.fałsz i obłuda.
15 styczeń 2018 : 16:00 matross Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 stany zjednoczone europy
Właściciel pakietu większościowego Unii Europejskiej, czyli Niemcy jak widać dba o swoje interesy. Za PO wykończyli sporo gałęzi przemysłowych w "koloni Polska". Teraz polizmajstry będą kontynuować dalszy rozwój swojej IV republiki rzymskiej.
A zbaczając z tematu, niemiaszki wydrukowali 2,54 biliona euro, aby pomóc zadłużonym po uszy Francuzom, Włochom i Niemcom. Niedozwolona pomoc publiczna? Ależ skąd! Począwszy od marca 2015 roku EBC zaczął w tym celu drukować po 80 mld euro miesięcznie. Rozpoczął się wówczas największy w historii skup obligacji skarbowych. Od kwietnia 2017 r. dodruk nowych euro zmniejszono do 60 mld euro miesięcznie, a od stycznia tego roku - do 30 mld euro miesięcznie (po prostu kończą się obligacje skarbowe, które EBC mógłby skupić).
15 styczeń 2018 : 16:05 stena Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 do wszystkich piszczacych balwanow
nie znacie tematu wiec sie niewpowiadajcie na temat stoczni wszystkie stocznie na bylym NRD splajtowaly stocznie nowoczesne nie to co nasze nie inwestujace w potencjal techniczny zlodziejstwo prezesow nie zna granic tak wiec placzki tam nikt nie kradl tylko wszystko bylo skapletowane i czekalo na lepsze czasy
15 styczeń 2018 : 20:19 monter Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Czy aby
I uległy likwidacji? Nie ma ich fizycznie?
16 styczeń 2018 : 15:29 Filip z konopi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś

Źródło: