Stocznie, Statki

Holenderskie przedsiębiorstwo połowowe Ekofish Group zamówiło trawler typu twin-rig w stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. 

Projekt i wyposażenie statku mają być zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju w rybołówstwie, do których przywiązana jest rodzinna firma o ponad 100-letnich tradycjach Ekofish - czytamy w oficjalnym komunikacie. Ekofish była np. pierwszą europejską firmą zajmującą się połowami ryb flądrokształtnych (płastug), jaka zdobyła certyfikat MSC.

Projekt statku został opracowany we współpracy między Ekofish, Damen Maaskant Shipyards Stellendam i biurem projektowo-konsultingowym Vripack, które znane było dotąd z projektowania …jachtów.

Jednostka o długości 32 m i szerokości 9,6 m wyposażona będzie w napęd spalonowo-elektryczny, z wykorzystaniem trzech zespołów prądotwórczych podłączonych do stałoprądowej elektro-energetycznej szyny mocy (DC bus). Będzie to statek o napędzie hybrydowym, wyposażony w baterię akumulatorów zasilających napęd główny. Będą one używane do krótkookresowych zadań na morzu związanych ze zwiększonym zapotrzebowaniem na moc, a także w porcie, eliminując konieczność używania spalinowych silników generatorów. Akumulatory będą ładowane na wielorakie sposoby - np. w okresach występowania nadwyżki dostępnej mocy z zespołów prądotwórczych, a nawet z odzysku mocy z wciągarek wydających sieci. Są to przełomowe rozwiązania techniczne w rybołówstwie - według oficjalnego komunikatu grupy stoczniowej Damen.

Budowa częściowo wyposażonego kadłuba ma się odbywać w Polsce, począwszy od I kwartału 2018 roku.

Nie ujawniono nazwy polskiej stoczni, która ma być zaangażowana. Obserwacje rynku budowy kadłubów w Polsce w ostatnich latach pozwalała przypuszczać, z dużą dozą prawdopodobieństwa, iż będzie to stocznia Crist, jednak otrzymaliśmy z niej informację, że nie będzie zaangażowana w projekt budowy tego statku.

Wyposażenie jednostki, rozruch urządzeń i systemów oraz próby zrealizuje stocznia Damen Maaskant Shipyards Stellendam, z przekazaniem statku do eksploatacji przewidywanym na I kwartał roku 2019.

PBS, rel (Damen)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter