Stocznie, Statki

6 września w porcie w Rotterdamie, punktualnie o godz. 13, odbyła się ceremonia nadania imienia Bibby WaveMaster 1 - specjalistycznej jednostki typu SOV (Service Operation Vessel) dla armatora Bibby Marine Services Limited, część Bibby Line Group. 

Bibby WaveMaster 1 został zbudowany w rumuńskiej stoczni Damen Shipyards Galati w Gałaczu nad Dunajem (80 km od ujścia rzeki do Morza Czarnego). Jest przeznaczony specjalnie do transportu i zakwaterowania personelu, co zmaksymalizuje czas pracy, poprawi komfort i bezpieczeństwo. Ponadto projekt wpisuje się w filozofię E3 Damen'a: Efficiency in operation (skuteczny w działaniu), Environmentally friendly (przyjazny środowisku) i Economically viable (ekonomicznie opłacalny).

90-metrowy statek wyposażono w systemem dynamicznego pozycjonowania DP2 oraz tzw. walkway system, czyli trap z kompensacją ruchu. Rufowa część pokładu została dostosowana do zadań statku - silny kształt litery "V" i "szczupła" rufa sprawiają, że eksploatacja na wzburzonym morzu będą znacznie bardziej komfortowe, niż w przypadku standardowego projektu PSV. Badania na modelu wirtualnym systemu "statek - system pozycjonowania dynamicznego - pomost komunikacyjny" wykazały, że statek ten - jako jedyny dotąd - może być bezpiecznie eksploatowany przy znacznej wysokości fali - aż do 2,5 m. Inną ważną cechą jest efektywność paliwowa. Statek wyposażono w napęd spalinowo-elektryczny, który napędza dwa stery strumieniowe.

Umowę na budowę statku podpisano w styczniu 2016 roku, natomiast wodowanie odbyło się 24 marca 2017 roku. 18 września Bibby WaveMaster 1 przejdzie ostatnie próby systemowe na farmie wiatrowej u wybrzeży Suffolk w Wielkiej Brytanii, natomiast od kwietnia 2018 roku rozpocznie pracę dla Total E&P Nederland na Morzu Północnym. 

AL, rel (Damen Shipyards Group)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter