Stocznie, Statki

Polskiej budowy statek znajdujący się na Morzu Północnym był sterowany z manewrowej komputerowej stacji roboczej z interfejsem systemu DP, odległej o 5000 mil morskich (ok. 8000 km). Pomyślne próby przeprowadzono 21 sierpnia u wybrzeży Szkocji we współpracy z firmą Gulfmark Offshore.

Do testów zdalnego sterowania i manewrowania w technologii opracowanej przez koncern Wärtsilä wybrano statek Highland Chieftain. To zaopatrzeniowiec górnictwa morskiego (PSV) zbudowany w 2013 roku w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Gulf Offshore N.S. z Aberdeen - szkockiego oddziału amerykańskiego armatora GulfMark Offshore, Inc. z Houston.

Podczas eksperymentu statek wprowadzano w szereg manewrów, zarówno przy niskich, jak i wysokich prędkościach, przy użyciu kombinacji dynamicznego pozycjonowania i ręcznego sterowania joystickiem. To w ogóle jeden z pierwszych podobnych testów (wcześniej przeprowadzono takie m.in. na holowniku portowym) i pierwszy tego rodzaju test przeprowadzony na serwisowcu offshore. Został on wyposażony w pakiet Wärtsilä Nacos Platinum z systemem nawigacji, automatyki i dynamicznego pozycjonowania, a także w układ napędowo-sterowy składający się z dwóch pędników azymutalnych napędu głównego Schottel Combi Drive po 2MW, dwóch sterów strumieniowych Scana po 0,9 kW i czterech zespołów prądotwórczych opratych na silnikach wysokoprężnych Caterpillar 3512 o mocy po 1.7 MW.

Do systemu DP na statku dodano także odpowiednie oprogramowanie, aby przekazywanie danych między nim a zlokalizowaną na lądowej stacji roboczej w Kalifornii mogło się odbywać z wykorzystaniem standardowej szerokopasmowej łączności satelitarnej. Żadna technologia lądowa nie była wykorzystywana do komunikacji między statkiem a stacją roboczą operatora zdalnego.

- Wärtsilä coraz bardziej angażuje się w rozwój technologii. W dobie digitalizacji przyszłość branży morskiej polegać będzie na łączeniu "inteligentnych" statków z "inteligentnymi" portami, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie zasobów - przyznał Roger Holm, prezes Wärtsilä Marine Solutions.

- Jedno z pierwszych i najważniejszych zadań na drodze do inteligentnej żeglugi to opracowanie wydajnych i niezawodnych funkcji zdalnego sterowania i monitorowania, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak ograniczenia przepustowości i bezpieczeństwo internetowe - dodał Andrea Morgante, szef ds. programowych w Wärtsilä Marine Solutions.

Można się spodziewać, że opracowany z sukcesem przez Wärtsilä zdalny dostęp do systemów okrętowych umożliwi oferowanie rozwiązań w zakresie virtualnego serwisowania klientom wymagającym zdalnego dostrajania czy testowania ich systemów DP na statkach. Ponadto, rozwiązanie stosowane będzie w przypadku innych projektów, jak np. w zautomatyzowanych procedurach manewrowania w portach i cumowania czy dokowania.

Statek Highland Chieftain charakteryzuje długość całkowita 79,45 m; szerokość 16,8 m i zanurzenie 6 m. Projekt koncepcyjny oraz całą dokumentację opracowało polskie biuro projektowe MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd. z Gdyni - jeden z liderów w tworzeniu tego rodzaju konstrukcji na świecie. Jednostka pełni funkcję zaopatrzeniowca przewożąc ładunki sypkie, płynne i inne rodzaje zaopatrzenia dla morskiego górnictwa naftowego. Przystosowany jest także do zwalczania pożarów i zbierania rozlewów olejowych. Zbudowany pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego ABS (American Bureau of Shipping), objęty został certyfikatem ENVIRO uzyskując tzw. "Green Passport", co oznacza, że w konstrukcji nie korzystano z materiałów potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego lub środowiska naturalnego. 

W sumie w stoczni Remontowa Shipbuilding SA zbudowano trzy statki tej serii: Highland Guardian, Highland Defender i wspomniany Highland Chieftain

Czytaj także: Chrzest statku typu PSV Highland Defender w Remontowa Shipbuilding SA

AL, rel (Wärtsilä, Remontowa Shipbuilding SA), PBS

Highland Chieftain podczas prób ze zdalnym sterowaniem
Highland Chieftain podczas prób ze zdalnym sterowaniem

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.958 4.038
EUR 4.2519 4.3377
CHF 4.4334 4.523
GBP 5.0214 5.1228

Newsletter