Stocznie, Statki

Polskiej budowy statek znajdujący się na Morzu Północnym był sterowany z manewrowej komputerowej stacji roboczej z interfejsem systemu DP, odległej o 5000 mil morskich (ok. 8000 km). Pomyślne próby przeprowadzono 21 sierpnia u wybrzeży Szkocji we współpracy z firmą Gulfmark Offshore.

Do testów zdalnego sterowania i manewrowania w technologii opracowanej przez koncern Wärtsilä wybrano statek Highland Chieftain. To zaopatrzeniowiec górnictwa morskiego (PSV) zbudowany w 2013 roku w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Gulf Offshore N.S. z Aberdeen - szkockiego oddziału amerykańskiego armatora GulfMark Offshore, Inc. z Houston.

Podczas eksperymentu statek wprowadzano w szereg manewrów, zarówno przy niskich, jak i wysokich prędkościach, przy użyciu kombinacji dynamicznego pozycjonowania i ręcznego sterowania joystickiem. To w ogóle jeden z pierwszych podobnych testów (wcześniej przeprowadzono takie m.in. na holowniku portowym) i pierwszy tego rodzaju test przeprowadzony na serwisowcu offshore. Został on wyposażony w pakiet Wärtsilä Nacos Platinum z systemem nawigacji, automatyki i dynamicznego pozycjonowania, a także w układ napędowo-sterowy składający się z dwóch pędników azymutalnych napędu głównego Schottel Combi Drive po 2MW, dwóch sterów strumieniowych Scana po 0,9 kW i czterech zespołów prądotwórczych opratych na silnikach wysokoprężnych Caterpillar 3512 o mocy po 1.7 MW.

Do systemu DP na statku dodano także odpowiednie oprogramowanie, aby przekazywanie danych między nim a zlokalizowaną na lądowej stacji roboczej w Kalifornii mogło się odbywać z wykorzystaniem standardowej szerokopasmowej łączności satelitarnej. Żadna technologia lądowa nie była wykorzystywana do komunikacji między statkiem a stacją roboczą operatora zdalnego.

- Wärtsilä coraz bardziej angażuje się w rozwój technologii. W dobie digitalizacji przyszłość branży morskiej polegać będzie na łączeniu "inteligentnych" statków z "inteligentnymi" portami, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie zasobów - przyznał Roger Holm, prezes Wärtsilä Marine Solutions.

- Jedno z pierwszych i najważniejszych zadań na drodze do inteligentnej żeglugi to opracowanie wydajnych i niezawodnych funkcji zdalnego sterowania i monitorowania, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak ograniczenia przepustowości i bezpieczeństwo internetowe - dodał Andrea Morgante, szef ds. programowych w Wärtsilä Marine Solutions.

Można się spodziewać, że opracowany z sukcesem przez Wärtsilä zdalny dostęp do systemów okrętowych umożliwi oferowanie rozwiązań w zakresie virtualnego serwisowania klientom wymagającym zdalnego dostrajania czy testowania ich systemów DP na statkach. Ponadto, rozwiązanie stosowane będzie w przypadku innych projektów, jak np. w zautomatyzowanych procedurach manewrowania w portach i cumowania czy dokowania.

Statek Highland Chieftain charakteryzuje długość całkowita 79,45 m; szerokość 16,8 m i zanurzenie 6 m. Projekt koncepcyjny oraz całą dokumentację opracowało polskie biuro projektowe MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd. z Gdyni - jeden z liderów w tworzeniu tego rodzaju konstrukcji na świecie. Jednostka pełni funkcję zaopatrzeniowca przewożąc ładunki sypkie, płynne i inne rodzaje zaopatrzenia dla morskiego górnictwa naftowego. Przystosowany jest także do zwalczania pożarów i zbierania rozlewów olejowych. Zbudowany pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego ABS (American Bureau of Shipping), objęty został certyfikatem ENVIRO uzyskując tzw. "Green Passport", co oznacza, że w konstrukcji nie korzystano z materiałów potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego lub środowiska naturalnego. 

W sumie w stoczni Remontowa Shipbuilding SA zbudowano trzy statki tej serii: Highland Guardian, Highland Defender i wspomniany Highland Chieftain

Czytaj także: Chrzest statku typu PSV Highland Defender w Remontowa Shipbuilding SA

AL, rel (Wärtsilä, Remontowa Shipbuilding SA), PBS

Highland Chieftain podczas prób ze zdalnym sterowaniem
Highland Chieftain podczas prób ze zdalnym sterowaniem
1 1 1 1

Newsletter