Stocznie, Statki

12 lipca w stoczni Piriou w Concarneau (Francja) nadano imię polarnej jednostce logistycznej L’Astrolabe (PLV, Polar Logistic Vessel). W dość znacznym stopniu wyposażony kadłub statku powstał w stoczni Crist SA w Gdyni.

Uroczystość odbyła się z udziałem dyrektora francuskiego Instytutu Polarnego Paul-Émile Victor (IPEV), przedstawicieli francuskiej marynarki wojennej oraz minister do spraw terytoriów zamorskich w rządzie Emmanuela Macrona - Annick Girardin.

Budowę polarnego statku logistycznego L’Astrolabe, o długości całkowitej 72 m i szerokości 16 m, zlecono w czerwcu 2015 roku, a całkowity koszt budowy oszacowano na kwotę 50 milionów euro. Statek służyć będzie do transportu ładunków pomiędzy francuską stacją polarną Dumont d’Urville (położoną na Antarktydzie), a tasmańskim portem Hobart. Transport będzie odbywał się w ładowni mieszczącej do 1 200 ton ładunku. Z uwagi na przeznaczenie oraz funkcjonowanie w najtrudniejszych warunkach lodowych i pogodowych jednostka posiada wysoką klasę lodową, gwarantującą niezawodność i skuteczność pracy statku w obszarze jego pływania.

Realizacja budowy kadłuba wymagała od Stoczni Crist SA zastosowania specjalistycznych materiałów spawalniczych, technologii oraz wiązała się z koniecznością dostosowania się do wymagających procedur.

Statek posłuży także jako patrolowiec marynarki wojennej do celu dozorowania pozaeuropejskich wód Republiki Francuskiej i zastąpi tym samym obecnie służący patrolowiec L'Albatros oraz lodołamacz L'Astrolabe.

PLV napędzany jest czterema silnikami, których moc przekazywana jest poprzez dwie linie wałów. Statek ma możliwość obsługi dwóch helikopterów.

Uroczystość chrztu L’Astrolabe:

Wodowanie statku w suchym doku stoczni Crist SA w Gdyni odbyło się 22 grudnia 2016 roku. Pod poniższym linkiem materiał filmowy:

Wodowanie statku L’Astrolabe

AL, rel (Crist SA)

1 1 1 1