Stocznie, Statki

W czwartek, 18 maja po południu, nie pod własnym napędem, a holowany, stocznię Crist i port Gdynia opuścił pierwszy zbudowany w Polsce prom o napędzie hybrydowym - niewielki prom dwustronny Elektra dla fińskiego operatora FinFerries. Promu nie pokazano polskim mediom.

Prom przeznaczony do żeglugi na krótkiej trasie na wodach osłoniętych holowany jest przez Bałtyk w rejon Turku w Finlandii przez holownik Atlas fińskiego armatora. Zespół holowniczy może dotrzeć do celu 20 maja około południa.

Statek zbudowano w stoczni Crist SA w Gdyni na zamówienie państwowego armatora Suomen Lauttaliikenne Oy, eksploatującego promy pod znakiem handlowym FinFerries.

Po zamówieniu zdobytym pod koniec października 2015 roku, budowa pierwszego polskiego promu z napędem hybrydowym rozpoczęła się formalnie od tzw. pierwszego cięcia blach 6 kwietnia 2016 r. Ceremonia położenia stępki statku o stoczniowym symbolu budowy P310, odbyła się 28 czerwca ubiegłego roku. Przedstawiciele armatora - FinFerries - i stoczni umieścili w stępce pamiątkową plakietkę i monety.
W dniu 17 lutego 2017 roku odbyło się wodowanie promu P310 - Elektra w suchym doku stoczni Crist SA (dawniej dok SDII Stoczni Gdynia).

Statek wyposażony jest w zestaw baterii akumulatorów o spodziewanej żywotności rzędu siedmiu lat. Ładowanie baterii będzie się odbywało za każdym razem, gdy prom będzie rozładowywany i ładowany na przystani i będzie trwało tylko 5,6 minuty (80% z siedmiominutowego postoju promu) oraz przez dłuższy czas dwa razy na dobę (godzinna przerwa w porze lunchu i dłuższy okres w nocy).

Zestaw baterii akumulatorów o łącznej pojemności 1040 kWh, pozwala eksploatować prom - w normalnych warunkach - wyłącznie na zasilaniu z baterii przez cały rok. Jednak ze względu na nierzadkie trudne zimowe warunki pogodowe w Finlandii (m.in. zalodzenie akwenów) hybrydowy prom ma możliwość używania (poza zasilaniem z baterii) wspomagania napędu w postaci jednego lub więcej z trzech zespołów prądotwórczych.

Ponadto, statek wyposażony został w dość dużej powierzchni baterie ogniw fotowoltanicznych zainstalowane na przedniej i tylnej ścianie nadbudówki. 

Opracowanie i dostawę kompletnego rozwiązania elektro-energetycznej części hybrydowego systemu napędowego - pierwszego takiego w fińskim transporcie wodnym i pierwszego, w przypadku promu, dla polskiej stoczni - powierzono firmie Siemens. Dostarczyła ona elektryczny system napędowy BlueDrive PlusC. Zawiera on m.in. system przechowywania energii, napęd elektryczny z możliwością płynnej zmiany obrotów śrub napędowych oraz zintegrowany system automatyki systemu napędowego - alarmowy i monitoringowy. Kompletne rozwiązanie elektro-energetyczne zawiera też system zdalnego monitoringu i wspierania decyzji EcoMain pomagający eksploatować napęd statku w sposób efektywny i przyjazny środowisku. Ponadto, Siemens dostarczył system łączności Wi-Fi, który pozwala systemowi statkowemu łączyć się z nabrzeżowymi stacjami ładowania kontrolowanymi przez system zarządzania energią elektryczną promu, co z kolei umożliwia szybkie, automatyczne ładowanie.

Okrętowe biuro projektowo-konsultingowe StoGda Ship Design & Engineering Sp. z o. o. (StoGda), z Gdańska opracowało kompletny projekt jednostki P310, w tym projekt kontraktowy, wstępny, dokumentację wykonawczą i zdawczą i było odpowiedzialne za badania modelowe (łącznie z wykorzystaniem dużego modelu do badania właściwości manewrowych promu na jeziorze i z próbami w modelowym basenie lodowym).

Wśród dostawców wyposażenia dla nowoczesnego promu znalazła się Remontowa Hydraulic Systems Sp. z o.o. (RHS Ltd, dawniej Hydroster). Firma, znana z projektowania i produkcji hydrauliki siłowej dla zastosowań na statkach, w sektorze offshore i aplikacji lądowych, dostarczyła napędy wyposażenia ro-ro (furt - ramp) i zestaw drzwi wodoszczelnych dla promu P310. Napęd hydrauliczny dostarczony przez RHS składał się z power-pack'a z dwiema pompami, zainstalowanego na śródokręciu (o mocy 2 × 40 kW z maksymalnym ciśnieniem roboczym 250 barów).
Rampy ro-ro, skonstruowane w stoczni, zainstalowane na dziobie i rufie promu, napędzane są siłownikami hydraulicznymi z RHS. Gdy statek jest w drodze, nie przy nabrzeżu, rampy-furty są zabezpieczone w pozycji zamkniętej przez zamki poruszane również przez specjalne, mniejsze siłowniki hydrauliczne. Sterowanie otwieraniem i zabezpieczaniem ramp dokonywane jest ze stanowisk w pobliżu ramp. Możliwe jest też zdalne, radiowe sterowanie, z przenośnego panelu sterowniczego. Monitoring stanu / pozycji roboczych ramp i ich zabezpieczeń jest dostępny w sterówce promu. Otwarcie rampy zajmuje 10 sekund.
Kolejnym produktem dostarczonym przez Remontowa Hydraulic Systems na prom P310 jest zestaw sześciu wodoszczelnych drzwi grodziowych. Mają one napęd elektro-hydrauliczny i spełniają najnowsze wymogi konwencji SOLAS oraz DNV GL dla statków pasażerskich. Mają awaryjny napęd, z pompami ręcznymi przy każdych drzwiach oraz powyżej - na pokładzie grodziowym. Drzwi przeszły pełny zakres testów wodoszczelności i funkcjonalnych na stanowiskach badawczych, pod nadzorem inspektora z towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL.
Zestawy wspomnianego wyposażenia dostarczono do stoczni Crist we wrześniu i październiku ubiegłego roku.

Na przystaniach, z których będzie korzystał prom zainstalowano kombinowany system do automatycznego cumowania i ładowania baterii MoorMaster™ dostarczony przez Cavotec.
System integruje właściwe urządzenia do automatycznego cumowania MoorMaster™ MM200 z systemem wieżyczki do ładowania Cavotec Alternative Maritime Power (AMP), systemem manipulacji kablami przyłączeniowymi, system Automatic Plug-in System (APS), także z Cavotec. Po jednym takim zestawie zainstalowano na przystaniach na Parainen i Nauvo.

Prom hybrydowy o stoczniowym symbolu budowy P310, Elektra (nr IMO 9806328) jest przyjaznym środowisku dwustronnym drogowym promem pasażersko-samochodowym przeznaczonym do żeglugi na wodach osłoniętych, na krótkiej linii w Finlandii. Zatrudniony będzie na trasie o długości 1,6 kilometra, łączącej wyspy Nauvo (Nagu) i Parainen (Pargas) w Archipelagu Turku (wyspy tzw. Archipelago Sea, po fińsku Saaristomeri).

Statek może przewozić 90 samochodów osobowych i maks. 372 pasażerów. Wysoki poziom automatyzacji promu pozwala na nim zatrudniać zaledwie trzyosobową załogę.

Charakterystyka podsatwowa promu P310 - Elektra :  długość całkowita 97,92 m, długość pokładu samochodowego 93,30 m, szerokość konstrukcyjna 15,20 m, szerokość maksymalna 16,55 m, zanurzenie konstrukcyjne 3,50 m, zanurzenie maksymalne 3,55 m, wysokość (do pokładu głównego) 5,00 m, tonaż pojemnościowy brutto 1251, netto 375, nośność 300 t. Na pokładzie dostępnych jest 450 m pasa ładunkowego ro-ro i miejsce dla maks. 375 osób.
Prędkość 11 węzłów zapewniona jest przez dwa pędniki azymutalne, każdy z dwiema śrubami kontra-rotacyjnymi, dostarczone przez Rolls Royce, przenoszące 900 kW - każdy, przy 1200 obr./min.
Statek wyposażony jest w trzy zespoły prądotwórcze napędu głównego o łącznej mody elektrycznej 1260 kWe.
Statek zaprojektowano i zbudowano zgodnie z przepisami towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL dla notacji klasy + 1A1 Car Ferry, B, Battery (Power) E0, Ice 1B, PET, R3; GMNKC. Statek nosi banderę fińską.

Prom będzie udostępniony dla publiczności w Finlandii, w dniu 29 maja, w godzinach od 15:00 do 19:00, przy nabrzeżu nad rzeką Aura w Turku (w pobliżu adresu Crichtoninkatu 6, nieopodal muzeum morskiego Forum Marinum i miejsca cumowania statku-muzeum - fergaty Suomen Joutsen).

W dniu 11 maja stocznia Crist rozesłała do mediów zaproszenie na uroczystość zmiany bandery jednostki P310 Elektra mającą się odbyć 15.05.2017 r. o godz. 15:00. Zapowiadano możliwość zwiedzania jednostki. Uroczystość jednak w międzyczasie odwołano. Nie udostępniono także polskim dziennikarzom historycznego, pierwszego zbudowanego w Polsce promu o napędzie hybrydowym, i jednego z pierwszych kilku w Europie, na indywidualne prośby redakcji po odwołanym wydarzeniu.

Jak podaje armator - prom ma rozpocząć kursowania na linii Pargas - Nagu w czerwcu.

PBS, rel (Crist, FinFerries, Siemens)

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia w drodze do Finlandii
Sterówka i panele fotowoltaniczne na nadbudówce
Rampy-furty dziobowa i rufowa napędzane są i zabezpieczane siłownikami hydraulicznymi z RHS - dawnego Hydrosteru
Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia w drodze do Finlandii
Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia, przez holownik Atlas, w drodze do Finlandii
Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia w drodze do Finlandii Sterówka i panele fotowoltaniczne na nadbudówce Rampy-furty dziobowa i rufowa napędzane są i zabezpieczane siłownikami hydraulicznymi z RHS - dawnego Hydrosteru Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia w drodze do Finlandii Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia, przez holownik Atlas, w drodze do FinlandiiSterówka i panele fotowoltaniczne na nadbudówce Rampy-furty dziobowa i rufowa napędzane są i zabezpieczane siłownikami hydraulicznymi z RHS - dawnego Hydrosteru Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia w drodze do Finlandii Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia, przez holownik Atlas, w drodze do FinlandiiRampy-furty dziobowa i rufowa napędzane są i zabezpieczane siłownikami hydraulicznymi z RHS - dawnego Hydrosteru Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia w drodze do Finlandii Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia, przez holownik Atlas, w drodze do FinlandiiElektra podczas wyholowania z portu Gdynia w drodze do Finlandii Elektra podczas wyholowania z portu Gdynia, przez holownik Atlas, w drodze do FinlandiiElektra podczas wyholowania z portu Gdynia, przez holownik Atlas, w drodze do Finlandii
+1 Trójmiasto-Hel
Szkoda, że nasze władze nie mają wizji na unowocześnienie połączeń promowych...promując ruch samochodowy na półwysep...
19 maj 2017 : 06:05 Marcin Marcin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Prom
Moznaby uruchomić linie promową Gdańsk Hel z nabrzerza południowego w porcie Gdańsk do Helu. Obecnie nabrzerza wynajmuje jakaś firma .
20 maj 2017 : 06:19 Michał po Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter