Stocznie, Statki

W poniedziałek, 24 kwietnia wieczorem, ze stoczni Crist wyruszył w próby morskie pierwszy budowany w Polsce prom z napędem hybrydowym - Elektra (symbol budowy P310).

Jest to prom dwustronny, "drogowy" - na krótką trasę (Parainen - Nauvo), przeznaczony dla fińskiego, państwowego armatora Suomen Lauttaliikenne Oy eksploatującego statki pod nazwą handlową FinFerries.

Załoga 98-metrowego promu ma liczyć jedynie trzy osoby, a statek o tonażu pojemnościowym brutto 1251 jednostek i nośności ok. 300 ton ma pomieścić do 372 pasażerów i maksymalnie 90 samochodów osobowych.

Statek ma być zasadniczo - podczas normalnej eksploatacji - zasilany z akumulatorów. Mają one być ładowane automatycznie podczas załadunku i rozładunku - do całkowitego naładowania wystarczyć ma jedynie siedem minut, a żywotność akumulatorów szacuje się na około 10 lat.

Gdy informowano o podpisanym 29 października 2015 roku kontrakcie na budowę promu - zapowiadano, że planowany czas jego realizacji wynosić ma 18 miesięcy.

Statek przedstawimy szerzej przy okazji publikacji informacji przekazaniu statku przez stocznię, które nastąpi najprawdopodobniej w I połowie maja.

Budowę kolejnych dwóch promów hybrydowych, także tzw. "symetrycznych" (dwustronnych), dla Londynu, rozpoczęto w ostatnich dniach w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, a kolejny prom z napędem hybrydowym, dla Islandii, budowany jest w stoczni Crist.

PBS

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Elektra - wyjście w próby morskie
Elektra - wyjście w próby morskie
+3 Szacunkowa cena?
?
25 kwiecień 2017 : 05:45 Krzyś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 7 minut?
To takie akumulatory byłyby bezcenne np. dla łodzi podwodnych... 7 minut na powierzchni i dalej w bój pod wodę :)
25 kwiecień 2017 : 09:08 Barbarus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 A może...
A może taki prom slrawdzilby się na trasie Trójmiasto - Półwysep? Zapewne odciążyło by to drogi.
25 kwiecień 2017 : 11:13 Jastarnik84 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 A co by było...
A co by było gdyby w takie promy wyposażono Świnoujście, zamiast zapowiadanego przez premiera tunelu?
30 kwiecień 2017 : 08:07 Andrzej Czupryniak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter