Stocznie, Statki

Salish Orca - pierwszy z trzech promów klasy "Salish" zbudowanych dla BC Ferries, największego północno-amerykańskiego operatora promowego, dotarł wczoraj do kanadyjskiej prowincji British Columbia (BC, Kolumbia Brytyjska). Obecnie prom przebywa w największym mieście prowincji, będącym siedzibą armatora - Vancouver.  

Prom pojawił się na wodach BC 11 stycznia rano czasu lokalnego po 50-dniowej podróży z Gdańska, w której przebył dystans 10 440 mil morskich.

Na mocy kontraktu statek przekazany zostanie przez polską stocznię w kraju, gdzie siedzibę ma armator. Formalnie odbędzie się to wkrótce po odprawie celnej kanadyjskiego urzędu celnego oraz po ostatecznych inspekcjach.

Przez kilka następnych miesięcy załoga statku przejdzie szkolenia i tzw. "familiaryzację" (zapoznanie się) z samym statkiem i procedurami jego eksploatacji.

Po "dniach otwartych", na których armator pochwali się swoimi promami przed użytkownikami, klientami i szeroką publicznością, planowanych w Powell River i Comox, Salish Orca rozpocznie pracę na linii łączącej te miejscowości na wiosnę tego roku.

Salish Orca - 107-metrowej długości, mogący przewozić do 145 pojazdów i 600 pasażerów, prom o pojemności brutto 8728 jedn., napędzany ekologicznym paliwem LNG, osiąga prędkość 15,5 węzłów.

Do Kanady został przeprowadzony przez Kanał Panamski, obsadzony załogą specjalistycznej firmy Redwise i częściową, "obserwującą" załogą z BC Ferries.

PBS

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Więcej o promach klasy "Salish" ze stoczni Remontowa Shipbuilding:
   • Remontowa Shipbuilding: pierwszy prom dla BC Ferries w drodze do Kanady
   • Podwójny chrzest w stoczni Remontowa Shipbuilding [VIDEO]
   • Pierwszy prom dla Kanady ochrzczony w Remontowej Shipbuilding [VIDEO]

Salish Orca na wodach Kolumbii Brytyjskiej

:

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter