Stocznie, Statki

Jak informuje portal Sailing.org.pl, powołując się na komunikat kapitana Henryka Jaskuły, sześciometrowy jacht Perła z Bartkiem Czarcińskim na pokładzie przewrócił się na Oceanie Indyjskim. Wczoraj prędkość wiatru wynosiła tam ponad 33 węzły.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na portalu Sailing.org.pl, Bartek Czarciński jest cały i zdrowy. Zostanie przetransportowany do Port Elizabeth w RPA.

Na oficjalnej stronie Polacy Dookoła Świata pojawił się także komunikat: 

"Potwierdzamy, że rejs Bartka został przerwany. Kapitan jest bezpieczny i płynie do portu. Bardzo prosimy o powściągliwość w komentarzach i dywagacjach na temat zaistniałej sytuacji. O wszystkim będziemy Państwa informować."

To już drugi incydent w czasie rejsu Czarcińskiego, który przerwał jego dalszą żeglugę. Niedługo po rozpoczęciu wyprawy, 4 czerwca z mariny "Delphia" w Górkach Zachodnich, 29-letni żeglarz napotkał na pierwsze problemy - na wysokości Danii zderzył się z polskim statkiem. W wyniku kolizji uszkodzeniu uległ maszt, który wygiął się tuż nad bomem. Kapitan zmuszony był zawrócić do Świnoujścia, aby naprawić usterkę. Kilka dni później wypłynął ponownie. 

Kapitan Bartek Czarciński chciał powtórzyć wyczyn kapitana Henryka Jaskuły, który ponad 30 lat temu odbył taką podróż na jachcie Dar Przemyśla.

Aktualizacja, 6 października: 

Jacht Bartka Czarcińskiego przewrócił się podczas sztormu do góry dnem 4 października około 7.30. W wyniku zdarzenia masz został złamany. Bartek zmuszony był wezwać pomoc i wczoraj, około godz. 11:00 został ewakuowany.

Na stronie Polacy Dookoła Świata pojawiła się także informacja od żeglarza:

"Drodzy przyjaciele! Na pewno wiecie co się stało. Ja wiem jedno. Mimo przeciwności losu warto mieć marzenia i wielkie plany!

https://explore.delorme.com/textmessage/viewmsg?mo=cb13ebb9db5541b5a54e8fd50e30088f0

Wracam i spróbuje odwdzięczyć się za waszą wielka pomoc jakiej zewsząd doświadczyłem! Dzięki wielkie za te ponad 100 dni! Do zobaczenia!"

Czytaj także: Solo non stop dookoła świata

Czytaj także: Kapitan Bartek Czarciński zmuszony do powrotu

Czytaj także: Kapitan Czarciński wyjaśnia przyczyny kolizji

Źródło: Sailing.org.pl, Polacy Dookoła Świata

AL

Fot.: Polacy Dookoła Świata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter