Stocznie, Statki

W Gdyni powstanie w pełni wyposażony nieduży statek rybacki. Będzie to jednostka o imieniu Polar i numerze burtowym UK 150, przeznaczona dla armatora Polar Fishing BV (Polar Zeevisserij B.V.) - spółki zależnej Quotter BV z Holandii.

Wstępny projekt dostarczyła stocznia Vestvaerftet z Hvide Sande w Danii. Jego ewentualne dopracowanie, a przede wszystkim wykonanie projektów klasyfikacyjno-technicznego oraz roboczego będzie w gestii biura projektowo-konsultingowego Ned-Project Sp. z o.o. z Gdańska.

Kadłub statku typu flyshooter / twinrigger, o długości 32 m i szerokości 8,70 m oraz tonażu pojemnościowym (GT) 340 jednostek, zbuduje Nauta Hull. Wyposażeniem jednostki pod klucz zajmie się firma Drew Nauta. Specjalistyczne wyposażenie rybackie, jak wciągarki czy maszyny przetwórni będzie dostarczone przez VCU/TCD z Urk w Holandii. W projekcie uczestniczyć będzie Globaltic Marine Sp. z o.o., działająca głównie przy nabrzeżu Angielskim (na terenie Dalmoru) w Gdyni. Statek zostanie oddany do eksploatacji w roku 2017.

Statek przeznaczony będzie głównie do połowu ryb dennych, takich, jak flądra i dorsz, ale również - w sezonie ziomowym - kalmarów, barwen i kurków czerwonych.

Quotter posiada obecnie w eksploatacji cztery statki: UK 148 Lunar, UK 149 Stella Maris, UK 151 Stellar i UK 152 Solar, a także UK 153.

Jeden z nich, UK 151 Stellar, jest właśnie w przebudowie i modernizacji prowadzonej przez Globaltic Marine (dokonano m.in. jego przedłużenia).

Symbol UK oznacza port rejestracji (port bazowy) Urk w Holandii.

PBS

Rys.: Vestvaerftet

1 1 1 1

Newsletter