Stocznie, Statki

Zarząd Grupy LOTOS S.A. potwierdza zamówienie tankowca Atlantas, na pokładzie którego znajdują się 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej. Jednostka zawinie do Naftoportu w połowie sierpnia.

Zniesienie sankcji międzynarodowych w zakresie handlu ropą naftową, nałożonych na Iran, umożliwiło nawiązanie współpracy Grupy LOTOS S.A. oraz NIOC (National Iranian Oil Company), spółki odpowiadającej za sprzedaż irańskiej ropy na światowych rynkach. Negocjacje doprowadziły do uzgodnienia warunków handlowych, dzięki którym po raz pierwszy od wielu lat ropa irańska trafi do rafinerii LOTOSU w Gdańsku.

- Umowa przewiduje realizację jednorazowej, testowej dostawy 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light - wyjaśnia Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A. - Tak duża jednorazowa dostawa może być zrealizowana tylko z wykorzystaniem supertankowca typu VLCC (Very Large Crude Carrier). Tankowce klasy VLCC to jedne z największych na świecie jednostek przewożących ropę. Warto podkreślić, że Atlantas będzie największym tankowcem, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu [red.: ostatnie zawinięcie tankowca typu VLCC miało miejsce 10 kwietnia 2010 r.]

LOTOS jest zainteresowany każdą uzasadnioną współpracą w zakresie dostaw ropy do rafinerii w Gdańsku. W obszarze zainteresowania Spółki pozostają również ropy arabskie.

- Ta transakcja LOTOSU potwierdza, że spółki Skarbu Państwa konsekwentnie działają w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do Polski , w połączeniu z dobrą ekonomią takich dostaw to kierunek dobry nie tylko dla strategicznych interesów Państwa ale również naszej gospodarki - komentuje Dawid Jackiewicz, Minister Skarbu Państwa RP.

Intencją Grupy LOTOS S.A. i National Iranian Oil Company jest kontynuacja współpracy w ramach dostaw ropy do rafinerii w Gdańsku.

Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego zakup irańskiej ropy naftowej przez LOTOS to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł dostaw. - Cieszę się, że wykorzystujemy sprzyjające warunki geopolityczne do nawiązywania nowych kontaktów handlowych. Wszystko po to, by zapewnić Polsce maksymalne bezpieczeństwo energetyczne - dodał minister Tchórzewski.

Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, Atlantas przed wejściem na Bałtyk przeładuje ok. 700 tys. baryłek ropy na inny tankowiec w ramach operacji STS (ang. Ship-to-Ship transfer). Oba tankowce wpłyną następnie do gdańskiego Naftoportu. Zanim to nastąpi Atlantas przepłynie ponad 12 tysięcy mil morskich (22.261 km) okrążając po drodze Afrykę (statki tej klasy po załadowaniu mają zbyt głębokie zanurzenie, by przepłynąć przez Kanał Sueski).

Atlantas spodziewany jest w Naftoporcie w połowie sierpnia. 

rel (LOTOS SA), AL

+1 na pokładzie!!!!
znaczy ropa rozlana jest NA POKŁADZIE...Ludzie nauczcie się a potem publikujcie...
07 lipiec 2016 : 07:43 wersus | Zgłoś
0 Wyluzuj
Wersus..zjedz snickersa. Na pokładzie jest też prawidłowo tak potocznie. A jak jedzie ciężarówka i kierowca mówi że ma ładunek na pace to co...A jeśli mówimy że na burcie jest 12 osób....nie bierz wszystkiego dosłownie bo ci żyłka pęknie
07 lipiec 2016 : 09:25 Zadowolony | Zgłoś
+1 Zadowolony...
a może spróbuj napisać coś tak od siebie, bez cytowania oklepanych zwrotów z internetu: wyluzuj, wersus, zjedz snickersa, bo ci żyłka itd.
Zadowolony spróbuj - to nie boli, a może ci się UDA! :-)
Choć wątpię ...
Zbiornikowiec to na pokładzie wozi ...orurowanie.
07 lipiec 2016 : 19:57 ico | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter