Stocznie, Statki

W środę, 15 czerwca do Gdańska przypłynie norweski statek Gamle Oksøy. Jednostkę będzie można zwiedzać 17 czerwca, kiedy zawinie do Nowego Portu.

Gamle Oksøy to pływająca ekspozycja: na pokładzie jednostki znajdują się wystawy, pokazujące tajemnice morskiego dziedzictwa kulturowego Bałtyku. Zostały przygotowane przez grupę roboczą ds. Nadmorskiego Dziedzictwa Kulturowego Krajów Bałtyckich i dotyczą tematyki, związanej z bałtyckimi latarniami, historycznymi portami, zabytkowymi statkami i rybołówstwem śledziowym. - Wizyta Gamle Oksøy w Gdańsku związana jest z projektem Baltic Voyage 2016, którego głównym celem jest podróż statku wokół Bałtyku i odwiedziny w polskich, litewskich, łotewskich, estońskich i skandynawskich portach. Ekspedycja ta jest także promocją morskiego dziedzictwa kulturowego krajów bałtyckich i Norwegii - mówi dr Robert Domżał, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Armatorem jednostki i liderem projektu jest Muzeum Latarni Lindesnes, które otrzymało na ten cel wsparcie finansowe z Norweskiej Rady Sztuki. Natomiast partnerami są Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Wystawy na Gamle Oksøy będzie można zwiedzać bezpłatnie 17 czerwca w godzinach od 10.00 do 13.00. Statek cumować będzie przy latarni w Nowym Porcie (Nabrzeże Ziółkowskiego).

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zachęca do odwiedzenia bezpłatnej platformy internetowej: http://coastlight.net/ , na której prezentowane są zdjęcia i filmy na temat wybranych zagadnień morskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. latarni morskich. Podczas pobytu statku w Gdańsku odbędzie się premiera pierwszego polskiego filmu pt. „Latarnie morskie w Rozewiu”, który zostanie zamieszczony na wyżej wymienionej platformie. Film powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego i pokazuje działalność stowarzyszenia.

rel (NMM)
 

1 1 1 1