Stocznie, Statki

Kwatera Główna Międzynarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie informuje o ćwiczeniach NATO "Brilliant Jump 2016", czyli teście przerzucenia do Polski tzw. "szpicy" przy wsparciu szczecińskiego Korpusu NATO.

W ćwiczeniu weźmie udział ok. 1000 żołnierzy NATO, m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. Podczas "Brilliant Jump 2016" sojusznicy przećwiczą manewr przerzucenia do Polski i szybkiego przemieszczenia Siły Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Joint Readiness Task Force - VJTF), nazywanej również "szpicą". Składa się ona z brygady lądowej, wspomaganej przez lotnictwo, marynarkę wojenną i siły specjalne. Jej część, wielkości batalionowej grupy bojowej (ok. 900 żołnierzy), będzie gotowa do działania w 48 godzin, pozostałe jednostki w ciągu tygodnia.

Będą to pierwsze w 2016 r. ćwiczenia przerzutu tzw. szpicy. W ten sposób NATO chce wypróbować plan szybkiego reagowania na wypadek konieczności udzielenia pomocy Polsce i krajom bałtyckim.

Siła Bardzo Wysokiej Gotowości działa rotacyjnie. Co roku jej trzon tworzy inne państwo członkowskie NATO. W 2016 r. jest to Hiszpania (7. Brygady Lekkiej Piechoty "Galicia").

Ważna część ćwiczenia "Brilliant Jump 2016" odbędzie się w Porcie Szczecin. Dojdzie tam do rozładunku sprzętu bojowego i transportowego, który przypłynie do Polski z Hiszpanii samochodowcem PC/TC Morning Celesta. Według informacji dostępnych dzisiaj, tj. 13 maja, spodziewany jest on w Szczecinie we wtorek, 17 maja. Będzie to jeden z największych wyładunków wojskowych w historii szczecińskiego portu. Hiszpanie przerzucą do Polski ok. 500 sztuk sprzętu. Następnie zostanie on przetransportowany do Żagania.

Później do Szczecina zawitają jeszcze dwa statki ze sprzętem wojskowym: amerykański samochodowiec Integrity, wstępnie spodziewany w Szczecinie 20 maja oraz brytyjski drobnicowiec ro-ro Hartland Point (na co dzień wykorzystywany na rynku komercyjnym, ale zbudowany jako przystosowany technicznie do roli transportowca sprzętu wojskowego), wstępnie spodziewany 21 maja.

Międzynarodowy Korpus Północno-Wschodni jest odpowiedzialny za koordynację procesu związanego z przyjęciem i rozładunkiem transportu. W przyszłości będzie również gotowy do dowodzenia tzw. "szpicą", zgodnie z decyzjami podjętymi na szczycie NATO w Newport w 2014 r. Dla żołnierzy stacjonujących w Szczecinie ćwiczenie jest istotnym sprawdzianem przed warszawskim szczytem NATO.

rel (Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego), PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter