Stocznie, Statki

W dniu 8 kwietnia br. stocznia Cosco Dalian Co. Ltd przekazała pierwszy z czterech budowanych statków klasy "MC Class" - BigRoll Barentsz holenderskiemu armatorowi BigRoll Shipping. Firma zawarła już wieloletnią umowę z Yamgaz, konsorcjum Technip, JGC Corporation i Chiyoda w ramach transportu modułów dla projektu Jamał LNG.

Jamał LNG

Projekt Jamał to budowa terminalu LNG o przepustowości 16,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. Instalacje umieszczone będą w regionie, który przez okres od siedmiu do dziewięciu miesięcy w roku, jest całkowicie skuty lodem. Jednak nowo wybudowany statek, z dużą powierzchnią ładunkową, posiadający zdolność do pracy w temperaturach sięgających do - 55 stopni Celsjusza, idealnie sprawdzi się podczas pracy nad projektem jamalskim. 

MC Class

Stocznia buduje kolejne trzy jednostki klasy "MC Class" dla armatora BigRoll Shipping: BigRoll Bering, BigRoll Baffin i BigRoll Beaufort. Statki o klasie lodowej 1A są specjalnie zaprojektowane do transportu morskiego modułów i urządzeń dla projektów energetycznych do najbardziej odległych i niedostępnych miejsc na świecie.

Notacja klasy redundancji systemu napędowego i sterowania - Propulsion and Steering Machinery Redundancy (PSMR) w połączeniu ze smukłym kształtem kadłuba gwarantuje prędkość i krótki czas tranzytu. Pokład jednostek skonstruowany jest tak, aby niemal cała jego powierzchnia mogła zostać wykorzystana. Systemy dynamicznego pozycjonowania zapewniają zaś wyjątkową zdolność do transportu i montażu w usługach offshore.

Oczekuje się, że trzy pozostałe jednostki zostaną dostarczone armatorowi kolejno: w maju 2016 roku, w drugiej połowie 2016 i na początku 2017 roku.

Specyfikacja klasy "MC Class"

Długość całkowita: 173 m
Szerokość: 42 m
Zanurzenie: 5,5 m
Wolna przestrzeń ładunkowa: 125 m x 42 m
Obciążenie pokładu: 20 t/m2
Prędkość: 13 węzłów 

Al, rel (BigRoll Shipping)

Video: BigRoll Shipping

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter