Stocznie, Statki

Załoga samochodowca znajdującego się w rejonie Zatoki Biskajskiej, około 148 mil od przylądka Ortegal, została ewakuowana. Statek utracił stateczność.

Samochodowiec Modern Express, pod banderą Panamy, we wtorek, 26 stycznia doznał 40-stopniowego przechyłu. Załoga natychmiast zaalarmowała hiszpańską straż wybrzeża, która z pokładu jednostki ewakuowała 22-osobową załogę. Szesnastu marynarzy przetransportowano na lotnisko w La Coruña, w północno-zachodniej Hiszpanii, natomiast resztę do Celeiro w Portugalii. Jak dowiadujemy się z portalu gCaptain, wszyscy są cali i zdrowi. 

Jak informuje portal, siła wiatru w chwili zdarzenia osiągała 8 stopni w skali Beauforta. 

Samochodowiec o nośności 10 817 ton został zbudowany w 2001 roku i ma 156 metrów długości i 28 szerokości. Statek płynął z Gabonu w Afryce Środkowej do Hawru we Francji. 

Aktualizacja, 28 stycznia 

Jak informowaliśmy wczoraj późnym wieczorem na portalu społecznościowym Faceebok (https://www.facebook.com/PortalMorski/), przechył statku Modern Express zwiększył się z 40-stopniowego do 60-80-stopniowego na prawą burtę. Jednostka najprawdopodobniej zaczęła nabierać wody.

Modern Express dryfuje z prędkością około 3 węzłów w kierunku wschodnim i stanowi zagrożenie dla żeglugi. Ostatnie położenie statku odnotowano na około 200 mil na zachód od La Rochelle we Francji. Wysokość fal w tym rejonie wzrosła do 7 metrów (początkowo mówiono o wysokości fal około 5-6 metrów). Jak informuje portal gCaptain, wczoraj, tj. 27 stycznia na pomoc wysłano statek holowniczy Abeille Bourbon, natomiast dzisiaj rano, tj. 28 stycznia miał dotrzeć okręt FS Primauguet

CIDO Shipping, który jest właścicielem samochodowca Modern Express, wyznaczył firmę Smit Salvage do pomocy w przejęciu kontroli nad jednostką. Specjaliści holenderskiej spółki czekają na poprawę pogody, aby móc bezpiecznie wejść na pokład i ocenić rozmiar szkód. Ich głównym zadaniem będzie także odholowanie jednostki ze szlaku żeglugowego. 

Na pokładzie statku, oprócz samochodów, znajdowało się drewno. Przechył powstał prawdopodobnie w wyniku niekontrolowanego przemieszczenia się ładunku. 

Smit Salvage to holenderska firma, jedna z najpoważniejszych i największych firm ratownictwa morskiego na świecie. Największe i najbardziej znane projekty to wydobycie wraku łodzi podwodnej Kursk oraz wraków samochodowców Tricolor czy Baltic Ace. Smit uczestniczyło także w wydobyciu wraku wycieczkowca Costa Concordia. Była to najgłośniejsza katastrofa morska ostatnich lat. 

Aktualizacja, poniedziałek, 1 lutego

Od piątku Załoga SMIT Salvage próbowała przygotować jednostkę Modern Express do operacji holowania, jednak pogoda wciąż zakłócała próby ratownicze - czytamy na portalu World Maritime News, który powołuje się na komunikat francuskiej marynarki wojennej. W niedzielę, 31 stycznia samochodowiec znajdował się około 200 km departamentu Żyronda we Francji.

Podczas piątkowej akcji ratowniczej, jak podaje portal, czterech członków z ekipy SMIT Salvage próbowało przygotować jednostkę do holowania. Warunki atmosferyczne były niesprzyjające, a fale wciąż osiągały wysokość 6-7 metrów. Ponadto, podczas operacji jeden z członków doznał drobnych urazów i trzeba było zakończyć akcję.

Kolejną próbę zaplanowano na dzisiaj, tj. poniedziałek, 1 lutego.  

AL

Video: Salvamento Maritimo, gCaptain

 
-38 utracił stateczność?
Gdyby utracił, to by się przewrócił! Trochę wiedzy nie zaszkodzi. Państwo Redaktorstwo Szanowni :)
27 styczeń 2016 : 11:18 Davidoff Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+55 Madrala z Ciebie
Tak sie wymadrzasz a jednak nie masz racji. Utrata statecznosci przez statek jest wtedy kiedy polozy sie na jedna z burt powyzej 38 stopni i nie wroc do pozycji zero. Troche wiedzy jednak Tobie nie zaszkodzi :)
27 styczeń 2016 : 14:19 BRD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 he
Cytuję Davidoff:
Gdyby utracił, to by się przewrócił! Trochę wiedzy nie zaszkodzi. Państwo Redaktorstwo Szanowni :)

bzdury opowiadasz
28 styczeń 2016 : 00:39 marek666 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 przechył
nie prawda, nie masz wiedzy na ten temat
29 styczeń 2016 : 18:13 Agnieszka Z Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 rownowaga,stała,chwiejna,obojętna
Swoje słuszne racje dobrze jest prezentować tak ,aby nie budzić agresji.Statecznośc statku jest to jego zdolność do powracania do stanu zaprojektowanego(poprzedniego)po ustaniu działania siły przechylającej.Samochodowiec nie tracąc stateczności przeszedł ze stanu równowagi stałej przeszedł w stan równowagi chwiejnej,a może do w stan równowagi obojętnej .W tym ostatnim przypadku gdyby burty statku miały kształt cylindryczny,nie wystąpil by moment prostujący i statek kulał by się po wodzie nie prostując się nigdy.Wzajemne położenie metacentrum(M) i środka ciężkości (G) determinują owe stany równowagi Przy małych kątach przechyłu miarą stateczności jest wysokość metacentryczna (GM) a przy dużych kątach przechyłu miarą stateczności jest moment prostujący (Mp) lub ramię prostujące (GZ).Każdy statek posiada Instrukcję statecznościową w takiej czy innej formie.Wożąc samochody,tarcicę na pokładzie,zboże(chyba wożąc wszystko)trzeba być z ową Instrukcją za pan brat.
01 luty 2016 : 17:28 orety Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 jednak...
formalnie (w sensie ściśle naukowym) być może nie mamy tu do czynienia z utratą stateczności

jednak to nie praca naukowa, w sensie potocznym można użyć tu określenia "utrata stateczności"...

stateczność, to zdolność powracania do stanu równowagi założonego podczas projektowania oraz określonego podczas normalnej eksploatacji jednostki pływającej po zaburzeniu (tego stanu równowagi) przez siły zewnętrzne (falowanie morza, wiatr itp.).

statek nie został zaprojektowany do eksploatacji w tak dużym stałym przechyle i _normalne_ zabiegi eksploatacyjne (np. przebalastowanie) mogą nie wystarczyć do wyrównania ("cofnięcia") tego przechyłu

skoro statek pozostaje na stałe w dużym przechyle (NIE jest to jego normalny stan równowagi) i nie może "sam" powrócić do normalnego stanu, to znaczy, że _utracił_ stateczność (przynajmniej w potocznym tego słowa znaczeniu).
27 styczeń 2016 : 11:58 aiki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 jednak II...
mamy tu do czynienia najprawdopodobniej z następującym stanem statku:

stateczność negatywna - statek ma ujemne ramiona prostujące w określonym
zakresie, występują też dodatnie ramiona prostujące lub momenty przechylające,
które wywołują przechył statku, statek się nie przewraca,

stateczność negatywna czyli w zasadzie brak stateczności (przynajmniej dopuszczalne jest użycie takiego określenia w artykule niusowym, nie mającym charakteru publikacji naukowej).

można polecić: [link usunięty]
27 styczeń 2016 : 12:20 aiki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 także...
to jest często spotykana definicja stateczności:

Stability is the ability of a vessel to float in an upright manner. It is also the ability
of a ship to return to equilibrium after the losing it in result of waves or other forces.

- w takim rozumieniu statek ten utracił stateczność.
27 styczeń 2016 : 12:40 aiki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 No tak...
Bez urazy.... ale te komentarze są zbędne. Ludzie uratowani, rodziny w komplecie, a definicje i teoria w takich przypadkach będą tylko teorią.
27 styczeń 2016 : 21:52 Maximus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Madrale..
Naukowcy się znaleźli.. jakby to nonenklatura była tu najważniejsza. A zdanie jest poprawne i nie ma się co czepiać. Czepiać sie można do przyczyn tegoż zjawiska..
27 styczeń 2016 : 22:47 dadia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Napęd statku stanowi podstawę
Wysoka burta jak na promach. Bez silników kadłub nie sztormuje. Koniec. Bywało że silniki w morzu stawały. Szczęście ze pogoda była dobra.
27 styczeń 2016 : 23:19 Radosław Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 arrtkul
The ship got in distress 148 miles off Cape Ortegal in the Bay of Biscay on Jan 26, 2016. A "push-button" alarm had been raised by the crew at 12:15 p.m. GMT and the signal was picked up by the medium frequency (MF) detection System of the Falmouth Coastguard.
The Pesca rescued six men who were flown to Celeiro. The Rescue Coordination Center at Finisterre initially also mobilized a Helimer 207 from Gijon which, however, could be stood down. Six Good Samaritans which also had served for communication could be released four hours after the initial distress call at 12.15 p.m. which was sent when the ship was listing 25 ° to starboard.
When the carrier lost part of its cargo, it suddenly heeled 40 °, the engine failed and could not be started again. Besides cars and 10 trucks, the ship also had on board 3600 tons of timber.


The abandoned carrier was drifting in the vicinity of 46.11.2N 008.01.9 W 22, posing a hazard to navigation.


Weather on scene was force 8 south-westerly winds and very high seas with heavy waves. The ship was enroute from from Gabon to Le Havre, ETA Jan 27.
27 styczeń 2016 : 23:26 kubahfv Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Polak
Polak to niestety lubi się czepiać niepotrzebnych szczegółów - aż wstyd. Od żali i frustracji jest psycholog a nie PortalMorski.
28 styczeń 2016 : 09:24 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 załoga nie wezwała pomocy...
Pragnę sprostować jedną błędną informację. Załoga z poziomu pokładu wołała o pomoc na kanale 16. Służby ratownicze zostały wezwane przez chemikaliowiec, który usłyszał te wiadomości i zawiadomił służby o jednostce w niebezpieczeństwie. Btw Wiem to z pierwszej ręki...
28 styczeń 2016 : 11:10 Piotrek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter