Stocznie, Statki

Międzynarodowe towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas z Germanischer Lloyd) zakończyło niedawno kilka testów sprawdzających wnętrza statków z wykorzystaniem dronów. Prowadzone przez zespół działania miały miejsce w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA na dwóch jednostkach.

- Szukaliśmy sposobów, dzięki którym będziemy mogli pomóc naszym klientom przyspieszyć proces przeglądów - mówi Cezary Galiński z DNV GL. - Drony są teraz bardziej dostępne i stosunkowo niedrogie, a stosując je przy kontroli statków, możemy zidentyfikować obszary, które wymagają szczegółowej i jednocześnie sprawniejszej kontroli - dodał.

Ocena stanu statku przy użyciu kamer odbywa się natychmiastowo poprzez wideo przesyłane na tablet. Wykorzystanie dronów znacząco skraca czas przeglądów i koszt postoju.

Jak poinformował Cezary Galiński, towarzystwo klasyfikacyjne pracuje aktualnie nad bardziej specjalistycznymi badaniami przy użyciu dronów, a nawet w pełni zdalną inspekcją.

Nie dalej, jak na początku września ubiegłego roku informowaliśmy na łamach Portalu Morskiego o pierwszych próbach  w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA (należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding) inspekcji przestrzeni zamkniętych statku przy użyciu dronów. Wówczas badania odbyły się na produkto-chemikaliowcu pod banderą Wielkiej Brytanii CPO Japan, który do Remontowej przybył 15 czerwca br. na pięcioletni generalny remont klasowy. Cały artykuł na ten temat można przeczytać tutaj >>>

DNV GL to wiodąca organizacja certyfikująca z 1864 roku, która poszukuje coraz lepszych sposobów ochrony życia, mienia i środowiska, a także światowy dostawca oprogramowania przeznaczonego do zarządzania ryzykiem i poprawy wydajności urządzeń w przemyśle energetycznym, przetwórczym i morskim.

Spółka działa w ponad 100 krajach, a w swojej załodze posiada około 16 tys. pracowników, którzy stawiają sobie za cel pomoc klientom w tworzeniu bezpieczniejszego, inteligentniejszego, bardziej innowacyjnego i bardziej świata.

AL, rel (DNV GL)

Video: DNV GL - Maritime

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter