Stocznie, Statki

Samsung Heavy Industries szczyci się swoim najnowszym dziełem - robotem służącym do czyszczenia z porostów podwodnych części kadłubów statków.

W przypadku SHI głównym powodem stworzenia robota była chęć minimalizacji kosztów czyszczenia kadłubów nowo budowanych gazowców LNG, które od momentu zwodowania były wyposażane przez stocznię jeszcze przez 8 miesięcy. W tym czasie kadłub statku zarastał i przed przekazaniem go do armatora i próbami morskimi statek musiał być wydokowany celem wyczyszczenia jego podwodnych części.

Robot używa do pracy specjalnych czujników, które pozwalają mu na bezpieczne poruszanie się wokół kadłuba. Posiada też system filtrów zbierających usunięte porosty i zanieczyszczenia.

Urządzenie przeszło już testy pilotażowe i zdaniem producenta będzie mogło rozpocząć pracę przy nowo wybudowanych jednostkach w przyszłym miesiącu.

W ostatnich dniach podobnym wynalazkiem pochwaliła się duńska firma Kapacitet A/S, która testowała swojego robota czyszcząc przy jego pomocy kadłub promu DFDS Crown Seaways.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter