Stocznie, Statki

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi właścicieli terenów postoczniowych (BPTO Stocznia Cesarska Sp. z o.o., BPTO Kolonia Robotnicza Sp. z o.o., Drewnica Development, Aluship Technology Sp. z o.o., Synergia 99 Sp. z o.o.), którzy wystąpili przeciwko decyzji o wpisaniu należących do nich obiektów do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

- Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzona została szczegółowa inwentaryzacja tego, co jeszcze się zachowało na terenach postoczniowych - przypomina Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Sporządzono wówczas spis nie tylko poszczególnych budynków, ale też oryginalnych elementów infrastruktury, włącznie z latarniami, pokrywami studzienek kanalizacyjnych czy polerami na nabrzeżach. Po dokładnej analizie część, tj. ponad dwieście obiektów z terenów dawnej Stoczni Gdańskiej, została wpisana do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

W maju bieżącego roku decyzja ta została zaskarżona przez pięć spółek działających na terenie Młodego Miasta. Wśród spornych obiektów znalazło się siedem stoczniowych żurawi Kone, dawna hala produkcji U-bootów, kilka schronów z okresu II wojny światowej, fragmenty torowisk oraz nawierzchni brukowych.

- Strony skarżące zakwestionowały zabytkowe wartości niektórych obiektów wpisanych do ewidencji, uznały także, że część zabytków, jakie się w niej znalazły, to zabytki ruchome, a nie nieruchome - dodaje Marcin Tymiński. - Różnica jest taka, że ruchome mogą być wpisane do ewidencji za zgodą właściciela.

Sąd uznał, że wpisy były poprawne pod względem formalnym. Ponadto przychylił się do argumentów merytorycznych podnoszonych przez pomorskiego konserwatora zabytków, uzasadniających decyzję o włączeniu obiektów do WEZ.

Przedstawiciele spółek biorących udział w sprawie na razie nie chcą zabierać głosu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter