Stocznie, Statki
Na początku lipca ma pojawić się w Gdyni, już po raz trzeci, amerykański niszczyciel rakietowy USS Oscar Austin (DDG-79). Był on pierwszym niszczycielem typu "Arleigh Burke", jaki gościł w polskich portach.

Stany Zjednoczone biorą ostatnio udział w serii różnych ćwiczeń w rejonie Bałtyku i Europie Środkowo-Wschodniej. Amerykanie uczestniczą między innymi w ćwiczeniach Baltops 2014 (w dniach 6-21 czerwca, z "bazą" tym razem w Karlskronie). Ze strony USA wziął w nich udział właśnie m.in. USS Oscar Austin (DDG 79), który ma zawinąć do Gdyni 1 lipca br.

Wizyta niszczyciela USS Oscar Austin będzie miała najprawdopodobniej charakter tzw. wejścia technicznego, co oznacza odpoczynek dla załogi, uzupełnienie zapasów i zdanie odpadów przed kolejnymi kilkunastoma dniami szkoleń lub działań bojowych. Taka forma wizyt jest dość często spotykana w polskich portach, zwłaszcza w Gdyni. Z oczywistych względów takie wizyty, jako techniczne, a nie oficjalne/kurtuazyjne, nie są zazwyczaj oficjalnie zapowiadane i nie dają okazji do zorganizowania zwiedzania okrętów dla publiczności.

Niszczyciele US Navy typu "Arleigh Burke" były już w polskich portach niejednokrotnie, a pierwszym z nich był właśnie DDG-79, który odwiedził Gdynię w dniach 8-11 marca 2002 (później ponownie - w dniach 2-7 czerwca 2004 roku). 

Media4Sea

Fot.: Wikimedia Commons

1 1 1 1

Newsletter