Stocznie, Statki

W Gdańskiej Stoczni Remontowej SA przeprowadzono operację dokowania dużej platformy offshore Safe Caledonia na barko-pontonie REM Lift 25 000.

We wtorek przeholowano platformę nad zanurzony uprzednio w rejonie głębi dokowej (zajmowanej na co dzień przez największy dok stoczni - nr 6) barko-ponton (najpierw wypięto dok numer 6 i przeholowano go na nabrzeże Zdobywców Kołobrzegu). Jego wynurzanie, a więc dokowanie platformy rozpoczęto po południu. Operacja miała trwać nawet 24 do 36 godzin. Wszystko poszło bardzo sprawnie i wydokowana - stojąca na wynurzonym REM Lifcie platforma Safe Caledonia, o masie dokowania ok. 18 000 ton, już nastęnego dnia w południe, czyli w środę, 21 listopada, gotowa była do przeholunku z głębi dokowej do nabrzeża, przy którym kontynuowany będzie jej remont (konserwacja części podwodnej).

Z wielu względów była to nowatorska i skomplikowana operacja techniczna. Przygotowania do niej trwały wiele tygodni, ba nawet miesięcy, a zakup i modernizacja barki półzanurzalnej REM Lift 25 000 był pierwszym krokiem do tego wydokowania.

- Jeszcze przed zakupem barki dokonałem analizy statecznościowo-wytrzymałościowej dla upewnienia się, czy istnieje możliwość zadokowania zarówno platformy Safe Caledonia, jak i następnej, która miała trafić do stoczni, czyli FPF1 - mówi główny projektant w Remontowa SA Henryk Woźniak. - Analiza wykazała, że takie dokowania będą możliwe po zmodernizowaniu barki, m.in. poprzez zainstalowanie sponsonów. Bezpośrednio przed zakupem słuszność naszych analiz potwierdzona została zarówno przez holenderską firmę Smit, będącą właścicielem barki, która wówczas nazywała się jeszcze Giant 4, jak i towarzystwo klasyfikacyjne.

- Odrębnego planu i wyliczeń wymagała sama operacja zadokowania Safe Celadonii - podkreśla Henryk Woźniak. - Nad odpowiednimi procedurami pracował cały zespół ludzi pod kierownictwem dyr. technicznego Andrzeja Stryjewskiego. Oczywiście w trakcie operacji wydokowania platformy towarzyszył nam wszystkim dreszczyk emocji, ale ani na chwilę nie miałem wątpliwości, że wszystko musi się udać.

PBS, rel, JW 

Czytaj także: Wkrótce spektakularne holowanie platformy offshore w porcie Gdańsk  

0 gratulacje
szczere uznanie :):) z pozdrowieniami ze szczecina
22 listopad 2012 : 22:08 Guest | Zgłoś
0 super filmik
niezłe przyspieszenie... ile trwała operacja? wygląda, ze jakieś 10 - 14 godzin na pewno.
23 listopad 2012 : 23:52 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter