Stocznie, Statki

Ponad 90 mln euro ma kosztować rozpoczęta w czwartek w Stargardzie Szczecińskim (Zachodniopomorskie) inwestycja niemieckiej firmy Tognum. W nowej fabryce powstawać będą m.in. części silników. Zatrudnienie ma w niej znaleźć 220 osób.

 
Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęto w czwartek w Stargardzie Szczecińskim budowę zakładu, w którym od przyszłego roku mają być produkowane m.in. części silników dla statków, ciężkich pojazdów lądowych i szynowych. Fabryka powstanie na terenie podstrefy należącej do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 
Jak mówił (...) prezes zarządu MTU Polska (...) Karl Kollmuss, jednogłośny wybór kierownictwa firmy padł na Stargard, m.in. ze względu na jego lokalizację. Poinformował, że Tognum zainwestuje w stargardzką budowę ponad 90 mln euro. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na dział badawczo-rozwojowy, zajmujący się mechanicznymi i elektronicznymi komponentami silników.
 
Dodał, że inwestor planuje, by zakład rozpoczął produkcję w drugiej połowie 2013 roku. W Stargardzie MTU zamierza produkować komponenty do silników marki Tognum MTU, przede wszystkim skrzynie korbowe silnika, głowice cylindrów oraz elementy wielkogabarytowe dla serii silników firmy.
 
Kollmuss zadeklarował, że firma będzie szkolić swych nowych pracowników także w Niemczech. Chce również nawiązać współpracę z lokalnymi małymi i średnimi przedsiębiorstwami, m.in. w zakresie obsługi budynku fabryki, dostaw narzędzi i standardowych części.
 
Tognum jest na etapie wyboru wykonawcy generalnego inwestycji.
 
Elementy ze Stargardu będą dostarczane na linie montażowe do centrali firmy w Friedrichshafen (Niemcy) oraz do fabryk w Aiken (USA) i Suzhou (Chiny), gdzie produkowane są silniki, systemy napędowe i instalacje energetyczne Grupy Tognum.
 
Stargardzka fabryka powstanie na terenie 200 tys. metrów kw. Budynek będzie mieć 27 tys. metrów kw. powierzchni.
 
Tognum Gruppe to jeden ze światowych producentów silników diesla i gazowych oraz kompletnych systemów napędowych m.in. dla statków, ciężarówek, czołgów oraz agregatów prądotwórczych. Zatrudnia 10 tys. osób w 22 spółkach. Większościowy pakiet jej akcji posiadają Daimler i Rolls-Royce.
 
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 2001 r. z połączenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Tczew" i Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Żarnowiec". Podstrefa w Stargardzie Szczecińskim ma powierzchnię 170 ha, z opcją powiększenia do 300 ha. Dotychczas na tym obszarze zainwestowali m.in. japoński wytwórca opon Bridgestone oraz fiński producent maszyn przeładunkowych Cargotec.
 
Źródło: Interia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter