Stocznie, Statki

Szczecin/Chiny. W stoczni Xingang w Tianjin (Chiny) w środę rano odbyły się uroczystości, chrztu i przekazania Polskiej Żegludze Morskiej statku m/s Szczecin. Jest to już piętnasta jednostka z serii statków o nośności 37600 t. budowanych przez stocznię Xingang dla PŻM od 2005 roku.

Jest jednocześnie pierwszym masowcem z nowej serii czterech statków tej samej wielkości zakontraktowanych w Tianjin. Pozostałe trzy statki z tej kontynuacji (m/s Koszalin, m/s Gdynia i m/s Puck) będą sukcesywnie przekazywane do eksploatacji w najbliższych miesiącach.

M/s Szczecin ma 190 metrów długości, 28,5 metra szerokości oraz 10,4 zanurzenia. W swój pierwszy rejs m/s Szczecin pod dowództwem szczecinianina kpt.ż.w. Wiesława Cholewy wyruszy w przyszłym tygodniu.

Pierwszym portem, jaki odwiedzi m/s Szczecin będzie Groote Eylandt znajdujący się na wyspie, leżącej w pobliżu północnych wybrzeży Australii. Na wyspie tej znajdują bogate złoża rudy manganu i ten właśnie ładunek weźmie statek. Dalej Szczecin popłynie do Durbanu w RPA, gdzie również doładuje rudę lub też bezpośrednio, płynąc dookoła Afryki weźmie kurs na Świnoujście. - W polskim porcie statek spodziewany jest pod koniec maja. Po oddaniu części ładunku w Świnoujściu Szczecin prawdopodobnie wpłynie również do portu macierzystego Polskiej Żeglugi Morskiej, czyli do Szczecina - informuje Krzysztof Gogol, doradca dyrektora naczelnego PŻM.

W uroczystości udział wzięli prezydent Szczecina Piotra Krzystek, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz przedstawiciele armatora i stoczni. Nazwę jednostce nadała Teresa Kołogrecka-Bajek, nauczycielka chemii ze szczecińskiego II LO, wybrana w plebiscycie przez mieszkańców miasta. Butelka rozbiła się za pierwszym razem.

 

 

-1 A KIEDY W SZCZECINIE ZACZNIE SIE PRODUKCJA
CHYBA JAK PO OD WŁADZY SIE ODSUNIE ;
15 marzec 2012 : 17:18 szczecin | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter