Gdańska Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z Grupy Remontowa jest na finiszu negocjacji kolejnych lukratywnych kontraktów. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, w Gdańsku będą budowane nowoczesne statki pasażerskie.
Obecnie stocznia realizuje umowy dotyczące dostarczenia dziewięciu statków zaopatrzeniowych PSV (Platform Supply Vessel) firmom Ezra Holding z Singapuru oraz Edison Chouest Offshor i Gulfmark Offshore ze Stanów Zjednoczonych. Będzie budować także promy komunikacyjne, w tym cztery z ekologicznym napędem gazowym dla Torghatten Nord AS.
Mimo dużej konkurencji na światowym rynku okrętowym, Remontowa Shipbuilding SA ma portfel zamówień wypełniony kontraktami do końca roku 2013, a odbiorcami statków są armatorzy europejscy, amerykańscy i nawet z Dalekiego Wschodu.
Do końca 2010 r. firma nosiła nazwę Stocznia Północna SA. Andrzej Wojtkiewicz, prezes Remontowa Shipbuilding SA, przekazał, że przemianowanie stoczni miało istotne znaczenie dla jej działalności, w tym marketingowej. Pozwoliło ono na wykorzystywanie przez nią znanej i sprawdzonej na świecie marki: "Remontowa SA".
Zmiany objęły także strukturę organizacyjną stoczni, podobnie jak i całej Grupy Remontowa. Od ponad roku stocznia samodzielnie pozyskuje nowe kontrakty. Wcześniej umowy z nowymi klientami zawierała Gdańska Stocznia "Remontowa" SA. W rezultacie zmian realizacja kontraktów zawartych z armatorami przez Grupę Remontowa stała się efektywniejsza. Wynika to m. in. z tego, że przy dużej liczbie zamawianych statków konieczna jest większa specjalizacja w organizacji ich budowania. Natomiast zupełnie inna jest specyfika remontów i przebudów statków, oferowanych przez Remontową SA.
W ubiegłym roku Remontowa Shipbuilding SA przekazała armatorom dziewięć statków. Były to przede wszystkim komunikacyjne promy pasażersko-samochodowe. Norweskiej firmie Fjord 1 MRF AS zdano siostrzane dwustronne promy Storfjord i Hjorundfjord, a szkockiemu armatorowi Caledonian Maritime Assets Ltd - nowoczesny prom Finlaggan, pływający już między Glasgow i innymi miastami zachodniego wybrzeża Szkocji a archipelagiem Hybrydów Zachodnich. Torghatten Nord AS, jedna z największych firm żeglugowych w Norwegii, zamówiła w Remontowej Shipbuilding SA osiem dwustronnych promów fiordowych. W październiku zdano jej pierwsze z nich - Rebbenesoy i Uloytind. Pływają one w rejonie Tromso. Pod koniec zeszłego roku stocznię opuściły siostrzane promy Vengsoy i Kvaloy.
W ostatnich latach specjalnością produkcyjną stoczni stało się budowanie obiektów i statków offshore, do obsługi platform wydobywczych. W minionym roku dostarczyła ona duńskiemu konsorcjum A 2 SEA, zajmującemu się instalowaniu morskich elektrowni wiatrowych, w pełni wyposażony segment mieszkalny. Ta wielka konstrukcja stanowi element platformy sea jack służącej do posadawiania wież turbin wiatrowych.{jathumbnail off}
Stocznie, Statki
Gdańsk: Stocznia Remontowa Shipbuilding negocjuje kolejne kontrakty
31 stycznia 2012 |
Źródło:
