Stocznie, Statki
Barka wyciągnięta z dna Odry przy Bulwarze Piastowskim ma szansę być poddana renowacji.

Wrak obecnie znajduje się na brzegu, przy Bulwarze Elbląskim. Jednostka okazała się starsza niż sądzono tuż po wydobyciu, kiedy mówiono o okresie międzywojennym.

- Po oględzinach okazało się, że barka pochodzi z początków XX wieku, takie jednostki kursowały po Odrze i transportowały na przykład węgiel czy piasek - mówi Paulina Kubacka z Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Służyły do rozładowywania większych jednostek. Nie wiemy do którego armatora należała, nie wiadomo czy uda się to ustalić. Na burtach takich jednostek znajdowały się często jedynie numery.

Na pokładzie znaleziono mnóstwo przedmiotów, a wśród nich jedne but, ekwipunek wędkarski - chociaż są to pewnie współcześnie zagubione przedmioty oraz, co bardzo ucieszyło - latarnie gazowe.

Konserwatorzy są zadowoleni ze stanu barki, należałoby ją jednak poddać renowacji. Jak udało nam się ustalić trwają rozmowy z jedną, z prywatnych firm, która mogłaby sfinansować prace remontowe nad barką.

Znalezisko mogłoby być prezentowane w muzeum bądź innym miejscu dostępnym zwiedzającym.

- Obiekty wyciągnięte z wody szybko ulegają zniszczeniu zależy nam na poddaniu wraku renowacji - dodaje Paulina Kubacka.

Przypomnijmy, że barka leżała zamulona na dnie przy Bulwarze Piastowskim. Została odkryty przypadkiem podczas prac przy nabrzeżu. Akcję wydobywczą przeprowadzono w południe 17 marca.


Marek Jaszczyński{jathumbnail off}
1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6182 3.6912
EUR 4.2232 4.3086
CHF 4.5137 4.6049
GBP 4.8868 4.9856

Newsletter