Stocznie, Statki
Poszukiwania członków załogi kutra WŁA-126 zostały wznowione. Wczoraj ORP Lech ponownie wypłynął z gdyńskiego portu wojennego kierując się na Bornholm. To w pobliżu tej duńskiej wyspy władysławowska jednostek zatonęła 30 kwietnia.

ORP Lech, okręt poszukiwawczy Marynarki Wojennej, prowadził tam operację w maju. Nurkowie i podwodne pojazdy spenetrowały jednak tylko część kutra rybackiego, który osiadł na dnie. Odnaleziono wówczas ciało jednego z pięciu członków załogi. Ze względu na ułożenie jednostki nie dało się dotrzeć do najniższego pokładu WŁA-127.

Teraz nurkowie będą wykonywać dodatkową dokumentację filmową na zlecenie Urzędu Morskiego, który prowadzi postępowanie w sprawie zatonięcia władysławowskiego kutra.

- Będziemy się też starać dotrzeć do tych pomieszczeń kutra, których nie udało się spenetrować za
pierwszym razem - powiedział nam wczoraj kapitan Grzegorz Łyko z Biura Prasowego Marynarki Wojennej.
Specjaliści nie wykluczają nawet cięcia kadłuba osadzonego na dnie rybackiego kutra. Po to właśnie , aby dotrzeć do najniższego pokładów, gdzie mogą się znajdować ciała czterech pozostałych członków załogi.

- To jednak zależy przede wszystkim od odpowiednich warunków atmosferycznych i stanu morza - zastrzega kapitan Łyko.

Podczas poprzedniej, trwającej tydzień operacji nurkowie z ORP Lech nie mogli w swoich kombinezonach sforsować wąskich korytarzy i wejść w kutrze. Starali się filmować kamerami umieszczonymi na wysięgnikach niedostępne pomieszczenia. Warunki na dnie były jednak bardzo trudne, widoczność nie przekraczała jednego metra. A nurkowie jednorazowo mogli działać pod wodą do 40 minut, potem musieli spędzić ok. sześciu godzin w komorze hiperbarycznej.

Materiał filmowy, który ratownicy przywieźli do Gdyni z pierwszej wyprawy, badali i analizowali eksperci. Postępowanie w sprawie ustalenia przyczyn zatonięcia kutra WŁA-127 prowadzą Izba Morska w Gdyni oraz Prokuratura Rejonowa w Pucku. Do wyjaśnienia okoliczności katastrofy potrzebna będą dalsza dokumentacja podwodna.
0 WŁA-127 w tytule i pierwszym akapicie powinno byc!
16 czerwiec 2009 : 16:39 belmondo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ciało
odnaleziono kolejne ciało......
17 czerwiec 2009 : 12:04 życzliwa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Wiadomo czyje ciało wydobyto ?
wiecie może kogo wydobyto z wraku ?
17 czerwiec 2009 : 23:55 aser Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: Wiadomo czyje ciało wydobyto ?
to ciało Ossowskiego z Gnieżdżewa, świeć Panie nad jego duszą...
18 czerwiec 2009 : 19:13 życzliwa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter