Stocznie, Statki
Inwestorzy zainteresowani zakupem majątku stoczni Gdynia i Szczecin mają czas do czwartku 30 kwietnia na wpłatę wadium, uprawniającego do udziału w przetargach - poinformowała w piątek Agencja Rozwoju Przemysłu.

Rozstrzygnięcie pierwszych przetargów na sprzedaż nieruchomości obu zakładów przewidziano na połowę maja br.

"Przystąpienie do przetargu następuje poprzez złożenie zarządcy kompensacji (odpowiada za wycenę, podział oraz sprzedaż majątku stoczni - PAP) oświadczenia rejestracyjnego i poprzez wpłacenie wadium. Przetarg odbywa się za pośrednictwem internetu, przez przygotowaną w tym celu witrynę ppp.pwpw.pl/stocznie" - czytamy w komunikacie ARP.

Agencja przypomina, że majątek obu stoczni został podzielony na pakiety, jednak żaden z nich nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. "Inwestorzy będą mogli przystępować do wielu przetargów i kupić więcej niż jeden pakiet" - napisano.

"Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez tzw. ustawę kompensacyjną nabywcy majątku stoczniowego staną się jego właścicielami w stanie wolnym od obciążeń i nie będą odpowiadali za zobowiązania stoczni, w tym za ewentualne roszczenia związane z udzieloną pomocą publiczną oraz nie są zobowiązani do przejmowania pracowników wraz z nabywanym majątkiem" - wyjaśnia prezes zarządu ARP Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

"Majątek stoczni jest bardzo atrakcyjny, dlatego jestem przekonany, że zainteresują się nim potencjalni inwestorzy, którzy stworzą nowe miejsca pracy dla byłych pracowników stoczni" - dodaje Dąbrowski.

W przypadku niewyłonienia nabywcy dla poszczególnych części majątku stoczni w przetargach, będą one zbywane w drodze aukcji. Zarządca kompensacji może ją ogłosić w ciągu trzech dni od unieważnienia lub nie dojścia przetargu do skutku po cenie wywoławczej, nie niższej niż oferowana w przetargu.

Sprzedaż majątku stoczni ma się zakończyć ostatecznie 31 maja 2009 r. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Nie gwarantuje ona produkcji statków w sprzedanych zakładach.

W ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, którą polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

PAP
{jathumbnail off}
1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6182 3.6912
EUR 4.2232 4.3086
CHF 4.5137 4.6049
GBP 4.8868 4.9856

Newsletter