Stocznie, Statki
Inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup majątku stoczni, nie będą obciążeni żadnymi dodatkowymi zobowiązaniami - podkreśla Maciej Wewiór z Ministerstwa Skarbu Państwa.

fot. Andrzej Szkocki

- Wynika to jednoznacznie z zapisów specjalnej ustawy stoczniowej, którą Komisja Europejska zaakceptowała, więcej - miała wpływ na jej kształt.

Maciej Wewiór nie ukrywał zażenowania ostatnimi doniesieniami medialnymi.

- Owszem, jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, z komisarz Neelie Kroes - przyznał, wyjaśniamy sobie różne kwestie. - Ale to jest przecież oczywiste, bo pani komisarz także nadzoruje realizację specjalnej ustawy stoczniowej. Ale ostatnie prasowe rewelacje, przyznam, że nas zszokowały.

Nasz rozmówca podkreślił, iż inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup majątku stoczni, zapłacą tylko kwotę wynikającą z przetargu.

- Nie ma mowy o zwracaniu przez nich jakiejkolwiek pomocy publicznej, muszę to z całą stanowczością zdementować - dodał. - Istotą ustawy jest przecież sprzedaż majątku podmiotom, by mogli nim gospodarować już bez żadnych obciążeń.
Wewiór nie chciał komentować powodów nagłaśniania tego typu informacji. Trudno jednak przyjąć, że przypadkowo pojawiły się tuż przed ogłoszeniem pierwszych przetargów na sprzedaż majątku stoczni w Szczecinie i Gdyni.

- W poniedziałek prezes Agencji Rozwoju Przemysłu otrzyma plan przetargów do zatwierdzenia - informuje Andrzej Markowski, prezes Stoczni Szczecińskiej Nowa. - Tydzień później, zgodnie z harmonogramem, inwestorzy zostaną zaproszeni do składania ofert.

Tymczasem kolejna grupa ponad 200 stoczniowców niebawem otrzyma wypowiedzenia. Do tej pory odeszło już około 500 stoczniowców. Z zakładem będą się żegnać zwłaszcza osoby, które były na postojowym. Wiadomo już, że dla nich w tym zakładzie pracy nie będzie, bo Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, iż nie będzie kontynuować budowy kolejnych statków.

Stoczniowcy objęci są programem zwolnień monitorowanych, który zostanie zakończony 30 czerwca 2010 roku. Realizuje go Konsorcjum.

Spółka DGA odpowiada za program szkoleń i doradztwa zawodowe. Natomiast Work Service za szukanie ofert pracy dla stoczniowców. Szkolenia będą wykonywać szczecińskie spółki. W budynku kadr stoczni działa punkt, w którym już można zawierać umowy przystąpienia do porogramu.

Piotr Jasina
0 będzie mi brakować szatni!!!
czy mogę swoją szafkę wykupić?
06 marzec 2009 : 08:29 na pamiątkę | Zgłoś
0 re: będzie mi brakować szatni!!!
proponuje po cenie zlomu 0,20 gr/kg tylko czy kompensator/syndyk sie zgodza zaplanowali zbic niezla kase na szafce i co teraz ?
06 marzec 2009 : 14:13 mir | Zgłoś
0 wyrzygać
Wyrzygać ale oddać bo prezesi politycy mają mało
06 marzec 2009 : 19:46 stoczniowiec | Zgłoś
0 Ciekawe KIEDY inne kraje UE będą oddawać?
Niemcy czy też Francja mają gdzieś jakieś tam zwroty czy nielegalną pomoc publiczną, walą miliardy w zakłady i gra! A my tutaj na miejscu jeszcze musimy skończyć to co zaczęliśmy i zupełnie bez perspektyw. Niech rząd czy też inna ARP albo szanowni związkowcy kończą te statki a my i tak już nie mamy po co tego robić! Żegnamy!!!
06 marzec 2009 : 22:35 Almuric | Zgłoś
0 Sw racja
A właśnie panie premierze kiedy UE odda nam to co nam zabrała ?? I jak ty na to możesz patrzeć.I kiedy inne kraje oddadzą swoją pomoc publiczną premierze ??? Kiedy zapłacą nam za rozbiory i wojnę I i II bo gdyby nie to to bylibyśmy potęgą no i gdyby nie taka pała jak ty. Pytam i pije, pijąc pytam.
07 marzec 2009 : 08:58 Apollo | Zgłoś
0 Te Apollo !!!
to jak Ty k...a chcesz żyć jak Ty piszesz pijąc,pytam ja pijący,piszący.A niech tam.
07 marzec 2009 : 15:55 gall | Zgłoś
0 re: Te Apollo !!!
A tak naprawdę o co Ci chodzi ? Może walnij barana i napisz coś konkretnie.
07 marzec 2009 : 17:35 Apollo | Zgłoś
0
ludzie kiedy wy wreście otworzycie oczy oszukują nas i grabią trzeba sie zebrac i walczyć o swoje miejsca tak jak zbrojeniówka walczyła wczoraj w warszawie trzeba pokazac ze w nas siła zwiazki nic nie robią to jest tragiczne nikt nie zawalczy
07 marzec 2009 : 13:31 jojo | Zgłoś
0 stocznie
nie wiem czy moge zrobic kupke musze spytac unie europejska.ZABORY
08 marzec 2009 : 11:11 lopo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter