Magazyn branży morskiej

Zamów już dziś. Darmowa dostawa

kup teraz

Stocznie, Statki
12 stycznia w stoczni Xingang w Tianjin (Chiny) została zwodowana kolejna jednostka Polskiej Żeglugi Morskiej - m/s MAZOWSZE. Dostawa statku jest planowana na 22 marca br., wtedy także nastąpi chrzest masowca. Również 12 stycznia położono stępkę pod jednostkę nazwaną w nomenklaturze stoczniowej SB 345-10. Jest to przyszła m/s ORAWA.

M/s MAZOWSZE będzie miało niezwykłą matkę chrzestną. Zostanie nią bowiem rodowita warszawianka kpt. ż. w. Danuta Barcikowska (obecnie mieszkanka Szczecina). Pani Barcikowska jest jedną z trzech pań we flocie PŻM, posiadających dyplom kapitana żeglugi wielkiej, jednak jako jedyna pełni funkcję kapitana. Kapitan Barcikowska zaraz po ochrzczeniu m/s MAZOWSZE zostanie pierwszym jego dowódcą w dziewiczym rejsie statku.

Kapitan Barcikowska jest absolwentką szczecińskiej Wyższej Szkoły Morskiej. W Polskiej Żegludze Morskiej pracuje od 1980 roku. Przeszła wszystkie szczeble kariery oficerskiej a od 2001 pełni funkcję kapitana. Jest niezwykle lubiana i szanowana przez swoje załogi. Marynarze cenią przede wszystkim jest obiektywizm i umiejętność rozwiązywania statkowych problemów. Jest również bardzo sprawnym dowódcą. Jej statki nigdy nie miały żadnych kolizji czy wypadków morskich.

M/s MAZOWSZE to już piąty masowiec o nośności 38 tys. dwt. zbudowany w stoczni Xingang w Tianjin (razem z serią czterech tego typu statków z 2005 roku – dziewiąty). W ubiegłym roku PŻM odebrała bliźniacze jednostki : m/s PODLASIE, m/s POMORZE, m/s ROZTOCZE oraz m/s KASZUBY.

Krzysztof Gogol
Doradca dyr. naczelnego PŻM

Komentarze   

0 Link do artykułu 14 styczeń 2009 : 15:18 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
A co sie stało z kpt. "ŻABĄ"?!
14 styczeń 2009 : 15:18 Perełka Lotti Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 MAZOWSZE
Wszystkiego dobrego pani Kapitan !!!!
16 styczeń 2009 : 07:04 Grosiu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1